Zwyrodnienie stawów – jakie badania kliniczne wykonuje się w celu diagnozy choroby zwyrodnieniowej?

0
1632

Na zwyrodnienie stawów choruje obecnie coraz więcej osób. Jakie badania kliniczne przeprowadza się w celu zdiagnozowania tej choroby?

Zwyrodnienie stawów, które określane jest także jako artroza, to przewlekła choroba, która powstaje wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Szacuje się, że dotyka ona około 17% społeczeństwa, przy czym częściej chorują na nie kobiety. Choroba zwyrodnieniowa stawów może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat. Warto przy tym wskazać, że dotyka ona nie tylko osób starszych, ale też tych w młodszym wieku. Na jej występowanie najbardziej narażone są osoby otyłe i z nadwagą, mające pracę lub uprawiające sporty obciążające stawy.

Najczęściej pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów to bóle stawowe, którym towarzyszy także sztywność i ograniczenie ruchomości stawu. Choroba ta może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego im wcześniej zostanie rozpoznana, tym prędzej będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie mające na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta. W celu postawienia diagnozy wykonuje się specjalistyczne badania kliniczne. Warszawa jest jednym z wielu miast, gdzie można je wykonać. Stosuje się przede wszystkim badania RTG, czyli rentgenowskie, które mają na celu zobrazowanie stawu. To badania całkowicie bezbolesne i pozwalające na uzyskanie wyniku od razu.

Wraz z badaniem RTG można także wykonać tak zwaną densytometrię, czyli badanie gęstości kości – jest ono prowadzone w celu diagnostyki osteoporozy. Lekarz na podstawie wyników badań, a także wywiadu będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę, także zalecić odpowiednie postępowanie. W przypadku choroby zwyrodnieniowej leczenie jest objawowe – stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, poprawiające ruchomość stawów. Lekarz może również zalecić odpowiednią dietę w celu redukcji ciężaru, właściwy ruch nieobciążający stawów (pływanie, jazda na rowerze), a także stosowanie miejscowych okładów czy leków.

Dzięki odpowiedniemu postępowaniu pacjent może zwiększyć komfort swojego życia i opóźnić postępowanie choroby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ