Nietrzymanie moczu – jak żyć z tą przypadłością na co dzień?

0
458
Nietrzymanie moczu

Wilgotne plamy na bieliźnie, nieprzyjemny zapach, a nawet całkowita niekontrolowana mikcja – nietrzymanie moczu może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jest kłopotliwe zwłaszcza w interakcjach społecznych poza domem i w czasie podróży, gdy priorytetem staje się często poszukiwanie toalety, by skorzystać z niej na czas. Co zrobić, by nietrzymanie moczu nie zamieniło życia w koszmar? Radzimy.

Nietrzymanie moczu – problem, który może zdarzyć się w każdym wieku

Nietrzymanie moczu to przypadłość, z którą borykają się nie tylko seniorzy. Często zdarza się u kobiet w ciąży i podczas menopauzy, w związku ze zmianami hormonalnymi i osłabieniem siły mięśni Kegla. Przyszłe mamy mogą też odczuwać silne parcie na pęcherz i natychmiastową potrzebę oddania moczu z powodu ruchów płodu czy powiększającej się macicy, która powoduje ucisk na pęcherz. Powodem nietrzymania moczu może być również infekcja pęcherza. U mężczyzn nietrzymanie moczu najczęściej spowodowane jest łagodnym przerostem prostaty, może też pojawić się po operacyjnym usunięciu gruczołu krokowego. Przyczyną może być również kamica nerkowa i infekcje układu moczowego, które dotyczą także osób młodych. Do nietrzymania moczu u obu płci może też przyczyniać się dieta obfitująca w moczopędne potrawy i napoje.

Wysiłkowe i naglące nietrzymanie moczu – czym się różnią?

Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Są one niezbędne do kontrolowania wycieku moczu. Kiedy słabną, może dochodzić do jego mimowolnego popuszczania. Naglące nietrzymanie moczu wiąże się z silnym parciem na pęcherz i jego nadreaktywnością. Przyczyną najczęściej jest infekcja, ale może być nią także m.in. ciąża. Wyróżnia się jeszcze mieszaną postać nietrzymania moczu, czyli połączenie wysiłkowego i naglącego rodzaju tej dolegliwości. W każdej postaci nietrzymanie moczu może być mniej lub bardziej nasilone – od lekkiego aż po bardzo ciężkie.

Co zrobić, by zachować komfort życia?

Nietrzymanie moczu można, a nawet trzeba leczyć, niezależnie od postaci i stopnia nasilenia. O metodzie terapii decyduje lekarz. Stosuje się leczenie farmakologiczne, fizjoterapię oraz zabiegi operacyjne. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu dobre efekty daje trening mięśni Kegla, który można stosować także profilaktycznie. Ćwiczenia nie są trudne ani czasochłonne i można wykonywać je samodzielnie w domu. Warto też sięgnąć po artykuły higieniczne dla osób z nietrzymaniem moczu. Są one dostępne w wielu rodzajach i rozmiarach, w wersjach dla kobiet i mężczyzn. Można starać się o ich refundację przez NFZ. Zaleca się wybór środków higienicznych wysokiej jakości, renomowanych producentów, takich jak TENA (także one mogą być refundowane). Są one wykonane z przyjaznych dla skóry materiałów i skutecznie chronią przed przeciekaniem, kontaktem skóry z moczem oraz nieprzyjemnym zapachem. Z nietrzymaniem moczu, pod warunkiem, że dolegliwość nie jest bardzo nasilona, można normalnie żyć i funkcjonować tak jak dotychczas!

[Głosów:1    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ