Nasturcja jest pięknym kwiatem, który pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. W Europie rozpowszechniła się prawdopodobnie w wieku XVI. Nasturcję możemy rozpoznać po intensywnie pomarańczowych lub żółtych kwiatach i ciemnozielonych, okrągłych liściach. Oprócz walorów dekoracyjnych nasturcja posiada wiele właściwości leczniczych.
Nasturcja właściwości lecznicze
Bardzo często możemy spotkać ten kwiat w ogrodzie, gdyż wygląda przepięknie. Nie każdy jednak wie, że kwiaty nasturcji mają liczne zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetyce.
Kwiaty nasturcji posiadają dużą zawartość witaminy C, która wzmacnia odporność organizmu. Dzięki zawartości flawonoidów wykazuje nasturcja właściwości odmładzające. Kwasy tłuszczowe stabilizują reakcje metaboliczne i poprawiają kondycję skóry, paznokci oraz włosów. Dodatkowo zawartość siarki, luteiny i beta karotenu sprzyjają redukcji bólu oraz poprawiają wzrok. Oczywiście to nie wszystkie dobroczynne właściwości nasturcji. Jest ich znacznie więcej i warto zacząć uprawiać tę roślinę nie tylko w celach ozdobnych.
Nasturcja jadalna – zastosowanie
Kwiaty nasturcji stosowane są coraz częściej w kuchni. Jeszcze do niedawna Nasturcja jadalna była serwowana w ekskluzywnych restauracjach jako dekoracja. Obecnie używana jest do różnego rodzaju sałatek, sosów i pesto. W smaku jest dość ostra i przypomina rzeżuchę bądź rukolę.
Kwiaty nasturcji używane są również w kosmetyce. Doskonale niwelują zmiany dermatologiczne i skutecznie odżywiają skórę. Są także doskonałym środkiem przeciwłupieżowym, dlatego w sklepach możemy znaleźć szampony z dodatkiem nasturcji, które wzmacniają i odżywiają zniszczone włosy.
Jak stosować kwiaty nasturcji?
Z kwiatów możemy przygotować nalewkę, ocet, napar, herbatkę, maść czy nawet krem. Oczywiście surowe liście możemy dodawać do potraw. Nalewka doskonale sprawdza się jako środek stosowany wewnętrznie. Przede wszystkim zalecana jest kobietom, które zmagają się z silnymi bólami menstruacyjnymi.
Ocet z nasturcji znakomicie oczyszcza i odżywia skórę. Wystarczy przecierać nim cerę. Możemy także wykonać samodzielnie płukankę do włosów z kwiatów nasturcji, która nadaje się do włosów przetłuszczających się, słabych i łamliwych.