Skąd się biorą problemy ze snem?

0
916
problemy ze snem

Długo leżysz w łóżku, zanim zaśniesz? A może nie możesz przespać nocy, nie budząc się w tym czasie kilkukrotnie? Ile godzin snu potrzebujemy? Poznaj najczęstsze przyczyny problemów ze snem i jeśli dotyczą one też Ciebie – jak najszybciej wyeliminuj je ze swojego życia.

Problemy ze snem pojawiają się coraz częściej, są jedną z powszechniejszych przypadłości w XXI wieku, a nasze galopujące tempo życia oraz powszechność nowoczesnej technologii nie są tutaj bez winy. Zobacz, jakie są częste przyczyny problemów ze snem i co można zrobić, by lepiej się wysypiać.

Zdrowy sen – potrzebuje go każdy!

Zdrowy sen jest niezbędny w życiu każdego z nas. Gdy zasypiasz, twój organizm „zwalnia obroty”, regeneruje się i utrwala nowe umiejętności czy informacje. Jeśli natomiast pojawiają się jakiekolwiek kłopoty ze snem, wiąże się to z wystąpieniem nieprzyjemnych następstw, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoba mająca problemy ze snem staje się drażliwa, nerwowa, apatyczna, trudniej jej się skupić i efektywnie pracować.

Jak długo powinno się spać?

Aby lepiej zrozumieć, czym jest zdrowy sen i na czym polega, trzeba wspomnieć o fazach snu. Zasadniczo wyróżnia się 4 fazy, ale najważniejsze są dwie ostatnie, czyli trzecia faza NREM i faza REM. Każdy cykl wspomnianych faz trwa około 1,5 godziny. Zgodnie z badaniami stwierdzono, że zdrowy sen powinien każdorazowo składać się z kilku pełnych cykli, czyli de facto należy spać wielokrotność 1,5 godziny. Ile godzin snu zatem potrzebujesz? Uważa się, że zdrowy sen trwa około 7-8 godzin.

A jednak wydaje się, że w praktyce bywa różnie. Wielu osobom wystarcza znacznie mniej snu, np. 5-6 godzin na dobę, inni natomiast potrzebują go znacznie więcej, nawet 10 godzin co noc. Powodem takiego stanu rzeczy są liczne i bardzo istotne czynniki dodatkowe, jak choćby wiek czy prowadzony tryb życia. Zagadnienia te wciąż nie są jednak w pełni przebadane i jasne dla świata nauki.

Skąd się biorą problemy ze snem?

Kłopoty z zasypianiem są coraz częstsze i nierzadko odpowiada za nie stres. Wynika to między innymi z faktu, że w XXI wieku tempo życia nabrało rozpędu, jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej i wszyscy jesteśmy narażeni na wiele sytuacji stresowych. Zamartwianie się pracą, relacją z bliskimi czy niską samooceną sprawia, że możesz spędzać w łóżku wiele czasu, zanim zaśniesz.

Źródeł kłopotów z zasypianiem lub częstym budzeniem się w nocy jest znacznie więcej. Dobrym przykładem jest korzystanie ze smartfonu, tabletu czy laptopa w łóżku. Światło emitowane przez te urządzenia zaburza rytm dobowy i sprawia, że organizm nie wycisza się wieczorem, przez co sen przychodzi o wiele trudniej. Warto podkreślić, że dzieje się tak nawet wtedy, jeśli przyciemnisz ekran. Zatem nie zabieraj ze sobą żadnej elektroniki do łóżka.

Nie bez znaczenia są też warunki w sypialni. Zacznij od wygodnego materaca i poduszki – dobierz ich twardość do swoich potrzeb w ten sposób, abyś łatwo zasnął i rano budził się wypoczęty. Warto też przewietrzyć sypialnię wieczorem. Świeże i chłodne powietrze sprawi, że sen będzie głębszy i przyjemniejszy.

Problemy ze snem mogą być również wynikiem picia wieczorem napojów takich jak kawa, energetyki czy alkohol. Ogólnie rzecz ujmując, codzienna dieta w znaczący sposób wpływa na to, jak szybko zasypiasz i jak zdrowy jest twój sen. Skoryguj ją tak, aby była bogata w składniki odżywcze, a jeśli to potrzebne, zażywaj też odpowiednio dobrane suplementy diety.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ