Operacja przepukliny: jak przygotować się do operacji?

0
1036
Operacja przepukliny

Przepuklina jest stosunkowo popularnym schorzeniem. Mamy z nią do czynienia, gdy jakiś narząd wewnętrzny lub jego część przemieści się poza swoje naturalne miejsce. Przemieszczenie spowodowane bywa osłabieniem lub przerwaniem tkanek oddzielających od siebie narządy. Podstawową i najbardziej powszechną metodą leczenia przepukliny jest operacja chirurgiczna. Jak się do niej przygotować? Sprawdźmy!

Kwalifikacja do operacji przepukliny

Kwalifikacja do zabiegu następuje po wstępnym badaniu przeprowadzonym przez chirurga, to lekarz decyduje o rodzaju operacji. Zabiegi chirurgiczne można podzielić na dwie główne metody: klasyczną lub laparoskopową/endoskopową (zależy od miejsca, w którym znajduje się zmiana chorobowa). O tym, jaka metoda będzie odpowiednia dla danego pacjenta, decyduje lekarz na podstawie rozległości przepukliny oraz stanu zdrowia pacjenta.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/operacje-i-leczenie-przepuklin/.

Operacja przepukliny – jak przebiega?

Klasyczna operacja polega na wykonaniu cięcia skórnego o długości od 7 do 10 cm, które przebiega przez skórę i tkankę podskórną, a następnie chirurg dociera do miejsca defektu. Odprowadza on obecne w przepuklinie tkanki i narządy z powrotem na swoje miejsce, a następnie zszywa osłabione miejsce, dodatkowo zaopatrując specjalną siatką wzmacniającą z tworzywa sztucznego lub wykorzystując naturalne tkanki pacjenta.

Druga technika operacyjna opiera się na wykorzystaniu laparoskopu oraz pozostałych instrumentów chirurgicznych, które służą do usunięcia przepukliny i wszycia siatki. Zabieg wykonuje się przez 3 lub 4 nacięcia o długości do 0,5cm. Do naprawy defektu również używa się siatki syntetycznej, a zabieg wykonywany jest zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Chcesz wiedzieć więcej – sprawdź poradnik pacjenta na stronie: http://www.maleacieszy.pl/leczenie-przepukliny-poradnik-pacjenta/.

Jak przygotować się do operacji przepukliny?

  • Przed operacją zwykle wykonuje się badanie krwi, badanie lekarskie, USG, RTG klatki piersiowej oraz EKG, a niekiedy także dodatkowe badania, które zleci lekarz.
  • Sprawdź, czy masz aktualne szczepienie WZW B – wystarczy oznaczyć przeciwciała, jeśli będzie ich zbyt mało, zaszczep się tzw. dawką przypominającą.
  • Nie doprowadź do przeziębień i wszelkich infekcji. Kichanie i kaszel podnoszą ciśnienie w jamie brzusznej i mogą powodować powiększenie lub uwięźnięcie przepukliny.
  • Do czasu operacji, a także po niej, nie przejadaj się. Przepełniony żołądek i przeciążone jedzeniem jelita potrzebują więcej miejsca, a to może spowodować powiększenie się przepukliny.
  • Zmień dietę na lekkostrawną. Podczas próby wypróżnienia w brzuchu powstaje wysokie ciśnienie, które może źle oddziaływać na przepuklinę.
  • Nie dźwigaj ciężarów.
  • Przy znieczuleniu ogólnym nie spożywaj płynów ani pokarmów na 6 h przed operacją.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ