Trawienie cukrów w naszym organizmie to skomplikowany, wieloetapowy proces. Aby dwucukry, takie jak laktoza, mogły być całkowicie wchłonięte, muszą zostać rozłożone do prostszych form. W tym pomagają nam enzymy trawienne. Czasem jednak jest ich brak lub działają nieprawidłowo. W przypadku braku laktazy, pojawia się wówczas nietolerancja laktozy. Jakie objawy daje? Czy można ją wyleczyć?
Nietolerancja laktozy, czyli?
Jak już wspomnieliśmy, do prawidłowego trawienia laktozy potrzebny jest enzym trawienny zwany laktazą. Rozkłada on cukier mleczny na glukozę i galaktozę. Jeśli w organizmie nie ma laktazy lub jest jej mało, laktoza nie zostaje rozłożona i fermentuje w jelicie grubym. Skutkiem tego jest tworzenie się gazów i kwasów, przez które wzrasta ciśnienie osmotyczne treści jelitowej. Dodatkowo kwasy podrażniają śluzówkę, przez co osoba cierpiąca na nietolerancję laktozy doświadcza różnych objawów ze strony układu pokarmowego.
Warto pamiętać, że nietolerancja laktozy nie jest tym samym, co alergia pokarmowa na mleko. Z alergią mamy do czynienia, gdy układ odpornościowy uznaje dany składnik pokarmowy za szkodliwą substancję. Alergia nie ma więc nic wspólnego z brakiem odpowiednich enzymów trawiennych.
Skąd się bierze nietolerancja laktozy?
Zwykle przyczyną nietolerancji jest pierwotny niedobór laktozy. Wówczas już od 2 roku życia stopniowo zmniejsza się aktywność laktazy. Co ciekawe, choć niedobór laktazy postępuje już od najmłodszych lat, to objawy nietolerancji pojawiają się dopiero w wieku dojrzewania lub w wieku dorosłym.
Inną przyczyną nietolerancji może być alaktazja, czyli wrodzony niedobór laktazy. Wówczas defekt metaboliczny, przenoszony w genach, uniemożliwia wytwarzanie laktazy. Wtedy też objawy choroby mogą pojawiać się już u noworodków po pierwszym karmieniu piersią lub podaniu mleka modyfikowanego.
Nietolerancja laktozy może być też wynikiem różnych chorób. W ich przebiegu nabłonek i kosmki jelitowe, produkujące laktazę, zostają uszkodzone. Mówimy wtedy o nabytym niedoborze laktazy. Jakie schorzenia mogą doprowadzić do uszkodzenia kosmków jelitowych? Przede wszystkim choroba Leśniewskiego-Crohna, choroba Whipple’a, martwicze zapalenie jelita, celiakia, lamblioza, tasiemczyca czy różne infekcje żołądkowo-jelitowe.
Objawy nietolerancji
Objawy nietolerancji laktozy mogą przypominać wiele innych dolegliwości, takich jak zatrucie czy chociażby alergie pokarmowe. Występują tu biegunki, wzdęcia i bóle brzucha. Niektórzy mogą też mieć nudności i wymioty. Charakterystyczne jest też „przelewanie” w żołądku oraz oddawanie dużej ilości gazów. Często też występują kolki. Oczywiście intensywność objawów może się różnić. Wszystko zależy od ilości spożytych pokarmów, które zawierają laktozę, a także od stopnia niedoboru laktazy. Czasami też podaje się tabletki z laktazą.
Leczenie
Najważniejsze jest ustalenie przyczyny dolegliwości. Jak już wspomnieliśmy, niekiedy jest to wynik poważniejszych chorób. Chorzy powinni unikać produktów zawierających laktozę.
Jeśli chcecie poczytać więcej na temat nietolerancji laktozy oraz o różnicach między nietolerancją a alergią, zajrzyjcie na stronę: www.latopic.pl.