Nawracające hemoroidy – zobacz, jak im zapobiegać

0
1613
Kobieta z nawracającymi hemoroidami

Hemoroidy – czyli guzki krwawnicze – to naturalna część anatomiczna odbytu, którego zadaniem jest kontrolowanie oddawania gazów i stolca. Niekiedy jednak na skutek różnych czynników hemoroidy ulegają patologicznemu powiększeniu i przekrwieniu, co wywołuje przykre dla pacjenta objawy. I choć hemoroidy można skuteczne leczyć, mają one tendencję do nawracania.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym są hemoroidy,
  • jakie są przyczyny i objawy hemoroidów,
  • jak wygląda leczenie hemoroidów,
  • jak zapobiegać hemoroidom.

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, są to sploty żylne wypełnione krwią – ich głównym zadaniem jest uszczelnianie odbytu, dzięki czemu jest możliwe kontrolowanie oddawania gazów i stolca. Czasami jednak, na skutek różnego rodzaju czynników, prawidłowe hemoroidy powiększają się i ulegają przekrwieniu. Mamy wówczas do czynienia z hemoroidami patologicznymi, które niestety wiążą się przykrymi dla pacjenta dolegliwościami. Diagnostyką oraz leczeniem patologicznie powiększonych hemoroidów zajmuje się chirurg, w którego zakresie specjalności jest proktologia, choć porady może udzielić również lekarz rodzinny, internista.

Hemoroidy – przyczyny

Bezpośrednią anatomiczną przyczyną powstawania hemoroidów jest wzrost ciśnienia krwi lub zastój w odbytniczych splotach żylnych. Mogą do nich prowadzić:

  • przewlekłe biegunki i zaparcia,
  • nadwaga i otyłość,
  • ciąża,
  • siedzący tryb życia,
  • ciężka praca fizyczna,
  • nieprawidłowa dieta, mająca wpływ na częstotliwość wypróżnień,
  • noszenie ciasnej bielizny i odzieży.

Hemoroidy – objawy

Głównym objawem patologicznych hemoroidów jest krwawienie z odbytu – krew jest widoczna na papierze toaletowym po wypróżnieniu, czasami bywa też obecna w stolcu. Co ważne, krew ma świeży wygląd – jest wyraziście czerwona, płynna. Jeżeli ma ciemną barwę, obecne są skrzepy, a stolec przybiera czarny kolor, prawdopodobnie nie mamy do czynienia z hemoroidami, a z poważniejszymi chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Inne objawy hemoroidów to świąd, ból, pieczenie i dyskomfort w okolicy odbytu, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, czasami także obecność śluzu na papierze toaletowym.

Hemoroidy – leczenie

Leczenie hemoroidów jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium lekarz zaleca metody, które mają na celu zniesienie bólu i dyskomfortu, a także zagojenie tkanek oraz usunięcie stanu zapalnego. Stosuje się więc czopki i kremy o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Czasami konieczne bywa włączenie antybiotyków lub glikokortykosteroidów. Pacjentom przynoszą też ulgę ciepłe kąpiele i nasiadówki w naparach ziołowych.

W bardziej zaawansowanych stadiach proktolog może zalecić terapię zabiegową. W zależności od indywidualnego stanu pacjenta hemoroidy można więc leczyć poprzez zakładanie na nie gumowych opasek, skleroterapię, krioterapię, laseroterapię czy elektrokoagulację. Najskuteczniejsze jest jednak leczenie operacyjne.

Jak zapobiegać hemoroidom?

Niestety, w wielu przypadkach hemoroidy mają charakter nawracający – warto więc wprowadzić w życie kilka zasad, które zmniejszają ryzyko ponownego pojawienia się choroby.

Bardzo ważna w profilaktyce hemoroidów jest dieta. Powinna ona sprzyjać regularnym, pełnym wypróżnieniom. Pomaga w tym szczególnie spożywanie produktów bogatych w błonnik, regulujący procesy trawienia – można go znaleźć m.in. w pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych, kaszy oraz niektórych warzywach. Uwaga! Przy diecie wysokobłonnikowej istotnie jest picie dużych ilości płynów – w innym przypadku mogą występować zaparcia.

Przy skłonnościach do hemoroidów zaleca się też umiarkowaną, dopasowaną do stanu zdrowia i możliwości aktywność fizyczną, unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów oraz noszenie luźnej bielizny wykonanej z naturalnych materiałów, przede wszystkim z bawełny. Nie można też zapominać o higienie okolic odbytu, ale nie należy stosować kosmetyków z konserwantami, barwnikami czy substancjami perfumującymi.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy

http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2014/10/mr_2011_007-011.pdf

http://www.nowamedycyna.pl/wp-content/uploads/2016/07/nm_2016_061-076.pdf

[Głosów:1    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ