Nauka poprzez zabawkę na przykładzie klocków edukacyjnych

0
1033
Nauka poprzez zabawkę na przykładzie klocków edukacyjnych

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby dziecko harmonijnie się rozwijało, doskonaląc swoje naturalne zdolności i pielęgnując talenty. Od najmłodszych lat opiekunowie inwestują w rozbudowane zabawki, których zadaniem jest pobudzanie dziecięcych zmysłów czy zdolności manualnych. Tymczasem najprostsze rozwiązania często są najlepsze – i do takich należą klocki edukacyjne.

W porównaniu do poprzednich lat rośnie świadomość rodziców dotycząca tego, jak wybierać zabawki dla dzieci, by dobrze wspierały ich rozwój. W dobie elektroniki i świata wirtualnego spora rzesza opiekunów decyduje się na zabawki, które znacznie lepiej pobudzają dziecięcą kreatywność, m.in. drewniane klocki edukacyjne czy plastikowe klocki konstrukcyjne.

W duchu Montessori

Doświadczanie otaczającego świata poprzez zabawę, a przez to – uczenie się nowych rzeczy o zjawiskach i przedmiotach – jest jednym z elementów pedagogiki w stylu Montessori. Dzieci w naturalny sposób dążą do poznawania świata wokół siebie, o ile tylko dorosły im tego nie utrudnia, np. wprowadzając nienaturalne zasady. Wprowadzenie do otoczenia dziecka prostych zabawek, które nie opierają się na interaktywności, a pozwalają dziecku na kreatywność i poznawanie związków przyczyn i skutków to najlepsze, co rodzic może zaoferować. Klocki edukacyjne mogą być przez dziecko wykorzystywane na wiele sposobów, od wspierania integracji sensorycznej, poprzez budowanie relacji społecznych z rówieśnikami, poznawanie praw fizyki i matematyki w praktyce, aż po rozwój kreatywności i wyobraźni.

Naturalne, czyli rozwojowe

Nauka w dzisiejszych czasach często sprowadzana jest do wkuwania regułek czy zapoznawania się jedynie z teorią. Tymczasem zabawa stanowi jeden z najlepszych sposobów na uczenie się nowych rzeczy. Klocki edukacyjne, zwłaszcza drewniane, dają szansę najmłodszym dzieciom na poznawanie np. naturalnych kształtów, faktur i innych właściwości przedmiotów. Prawidłowa integracja sensoryczna ma ogromny wpływ na dalszy rozwój zdolności, zachowania społeczne czy reakcje w codziennym życiu. Dziecko, które bawi się klockami wie, że upuszczając je na ziemię uzyska konkretny, głośny dźwięk, a uderzenie w stopę będzie bolesne. Uczy się w ten sposób obchodzić z ciężkimi przedmiotami w sposób bezpieczny, ale również naturalny.

Fizyka na co dzień

Ciekawą alternatywą dla nieco starszych dzieci są klocki konstrukcyjne, które zawierają nie tylko proste kształty, ale również np. koła zębate czy korby. Dzięki nim dziecko jest w stanie stworzyć na początku podstawowe, a z czasem rozbudowane mechanizmy i sprawić, aby działały. W tej zabawie maluch nie tylko uczy się o prawach fizyki – co może być wspierane przez rodzica tłumaczącego pewne mechanizmy, gdy pojawiają się one w praktyce – ale również może samodzielnie dojść do przyczyn, dla których mechanizm działa bądź nie działa. Kształtuje to charakter, budując cierpliwość i wytrwałość w dziecięcym zachowaniu, ale również pozwalając na kreatywne podejście do rozwiązywania problemów.

Wykorzystanie klocków konstrukcyjnych dla starszych dzieci czy edukacyjnych w przypadku tych młodszych pozwala na rozwój i naukę poprzez zabawę. Często wystarczy dziecku po prostu nie przeszkadzać, aby w naturalny sposób poprawiało ono swoje błędy, uczyło się na nich i poznawało fascynujący świat nauki.

Artykuł przygotowany dzięki uprzejmości sklepu Klocki.edu.pl, specjalizującym się w sprzedaży klocków edukacyjnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ