Leczenie żylaków odbytu

0
774
Leczenie żylaków odbytu

Żylaki odbytu są coraz częściej spotykaną przypadłością. Siedzący tryb życia, spożywanie małej ilości warzyw i owoców, picie niewielkich ilości czystej wody, skłonność do zaparć, ciąża, to tylko niektóre przyczyny ich powstawania.
Leczenie żylaków odbytu powinno się odbywać dwutorowo. W pierwszej kolejności trzeba zmienić styl życia na bardziej aktywny. Aktywność fizyczna nie musi być bardzo ciężka, wystarczą spacery lub niezbyt intensywne ćwiczenia. Dzięki temu można w znaczny sposób poprawić stan zdrowia i sprawić, że w przyszłości żylaki odbytu nie powrócą. Ważne jest również wypracowanie nowych nawyków żywieniowych. Trzeba niestety porzucić smaczne fast foody, na rzecz warzyw i owoców, i to nie tylko ze względu na konieczność obniżenia wagi, ale po to, aby spożywać większe ilości błonnika. Błonnik pokarmowy lub błonnik witalny to dobry sprzymierzeniec w walce o zdrowe jelita. Pomaga je oczyścić, pozbyć się zaparć i poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego. Spożywając duże ilości błonnika, trzeba mieć na uwadze, aby pić bardzo dużo wody, w przeciwnym razie skutek może być odwrotny do zamierzonego.
Kolejnym „torem” powinno być leczenie farmakologiczne. W aptekach można znaleźć wiele leków, które pomogą skutecznie wyleczyć żylaki odbytu w początkowej fazie. W przypadku zaawansowanej choroby należy bezwzględnie zasięgnąć opinii lekarza, być może leki już nie pomogą i konieczne jest leczenie operacyjne. W takiej sytuacji stosowanie kolejnych maści czy kremów jest tylko stratą czasu. Skuteczne leki na żylaki odbytu powinny działać przeciwzapalnie, przeciwświądowo. Dobrze jeśli będą również łagodzić ból i obrzęki.
W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne zawiedzie, można rozważyć wykonanie zabiegu na żylaki odbytu. Zabieg taki może polegać na operacyjnym wycięciu guzków, leczeniu laserowym, zamykaniu dopływu krwi za pomocą szwów lub specjalnych gumowych opasek. Metoda wykonania zabiegu dobierana jest do stopnia zaawansowania choroby i innych indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

hemoroidy24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ