Laparoskopia – metoda diagnostyczna i lecznicza

0
2511
Laparoskopia - metoda diagnostyczna i lecznicza

Laparoskopia to obecnie jedna z najczęściej stosowanych metod do przeprowadzania rozmaitych zabiegów operacyjnych oraz badań diagnostycznych. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim dużej skuteczności połączonej ze zminimalizowaniem cierpień pacjenta. Dużym uznaniem w tym zakresie cieszy się na pewno laparoskopia ginekologiczna.

Na czym polega laparoskopia?

Metoda ta polega na użyciu laparoskopu, czyli specjalnego sprzętu w postaci rurki, którą wprowadza się do wnętrza ciała po uprzednim wykonaniu niewielkiego nacięcia. Budowa przyrządu, zwłaszcza znajdująca się na jego końcu kamera, pozwala na oglądanie wnętrza organizmu na ekranie. Cały proces przebiega o wiele szybciej i sprawniej niż klasyczna operacja chirurgiczna, a do tego jest mniej inwazyjny. W efekcie pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort, szybciej dochodzi do siebie, krótsza jest również blizna pooperacyjna. Laparoskopia bywa wykorzystywana m.in. przy zabiegach związanych z przepuklinami, pęcherzem żółciowym, śledzioną i nadnerczem. Stosuje się ją również przy operacjach mających na celu eliminowanie otyłości lub refluksu, a także w diagnostyce wielu chorób. Coraz częściej wykonywana jest także laparoskopia jajnika. Służy wówczas leczeniu lub rozpoznaniu schorzenia u pacjentki.

Laparoskopia ginekologiczna – czym jest?

Ten rodzaj laparoskopii służy przede wszystkim ocenie wewnętrznych organów układu rozrodczego kobiety i terapii dolegliwości. Specjaliści wykorzystują tę metodę w momencie pojawienia się zrostów, polipów, torbieli. Laparoskopia ginekologiczna pomocna jest także przy endometriozie, zapaleniu przydatków, ciąży pozamacicznej, niepłodności kłopotach z utrzymaniem ciąży. Poza dużą skutecznością, zaletą tej metody jest zapewne fakt, że można w ten sposób zmniejszyć stres, ból i ewentualne powikłania.

Laparoskopia jajnika stosowana jest dziś w wielu nowoczesnych gabinetach ginekologicznych. Wskazaniem do jej wykonania jest najczęściej podejrzenie występowania torbieli oraz zespołu policystycznych jajników. Lekarze decydują się na jej przeprowadzenie także w momencie, gdy chcą skontrolować drożność tego gruczołu. Zwykle ma to związek z problemami pacjentki z zajściem w ciążę. Laparoskopia jajnika pozwala również na ich usunięcie. Przed zaplanowanym zabiegiem kobieta zobowiązana jest do wykonania kilku badań, m.in. analizy moczu, morfologii krwi, EKG, RTG, a niekiedy także oznaczenia glukozy w krwi.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ