Kiedy kobieta może oddać komórkę jajową

0
2875
Kiedy kobieta może oddać komórkę jajową

Kobieta, która regularnie miesiączkuje i posiada własne komórki jajowe, może zostać dawczynią jajeczek dla innej kobiety. Dawczynią komórki jajowej może zostać zdrowa, młoda osoba bez nałogów. Przed zakwalifikowaniem do programu jest ona poddawana licznym badaniom. Musi też pozytywnie przejść test psychologiczny.

Kim jest dawczyni komórki jajowej

Dawczyni komórki jajowej to kobieta, która anonimowo oddaje swoją komórkę jajową innej kobiecie. Komórka dawczyni zostaje użyta w procedurze in vitro. Pobraną komórkę zapładnia się nasieniem partnera biorczyni lub anonimowego dawcy. Następnie zarodek przenosi się do macicy biorczyni, gdzie rozwija się jak naturalna ciąża. Dzięki komórce dawczyni, kobieta, która nie produkuje własnych komórek jajowych może zajść w ciążę i urodzić dziecko.

Kto może zostać dawczynią komórki jajowej

Dawczynią komórki jajowej może zostać zdrowa kobieta, najczęściej w wieku od 21 do 32 lat. Szczegółowe kryteria różnią się w zależności od kliniki, ale potencjalna dawczyni na pewno nie może mieć przebytych chorób onkologicznych, neurologicznych, psychicznych i skłonności do chorób genetycznych. Nie może mieć nałogów, wykluczone jest palenie papierosów. Musi posiadać dwa jajniki i regularne cykle miesiączkowe. Bardzo częstym wymogiem jest także posiadanie własnego, zdrowego potomstwa. Niektóre kliniki określają też minimalny poziom wykształcenia (na przykład średnie).

Jakie badania należy przejść aby oddać komórkę jajową

Potencjalna dawczyni jajeczek musi przejść szereg badań pozwalających określić, czy może oddać komórkę jajową innej kobiecie. Najczęściej zleca się badania hormonalne (AMH, FSH, LH, hormony tarczycy), badania w kierunku wykrycia chorób wenerycznych, HIV, WZW typu B i C, cytologię i kariotyp, czyli badanie genetyczne.

Na czym polega badanie psychologiczne dawczyni komórki jajeczek

Oddanie komórek jajowych innej kobiecie to poważna decyzja, która powinna zostać omówiona z psychologiem. Specjalista pomaga dawczyni w wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości wewnętrznych i moralnych. Przeprowadza też test psychologiczny sprawdzający, czy kobieta jest świadoma swojej decyzji i czy jest na nią gotowa. Dokładnie omawia z nią jej uczucia dotyczące tego, że jej komórki posłużą do poczęcia dziecka, którego nigdy nie zobaczy. Na tym etapie ważne jest też rozpoznanie, czy kobieta nie działa pod presją otoczenia.

Materiał promocyjny.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ