Mózg dziecka powinien właściwie rozpoznawać, interpretować, segregować i łączyć ze sobą oraz wszystkimi wcześniejszymi doświadczeniami informacje płynące ze zmysłów. Kiedy ten proces zostaje zaburzony, to pojawiają się kłopoty z prawidłowym rozwojem malucha i należy wtedy zdecydować się na terapię integracji sensorycznej.
W przypadku zaburzeń integracji sensorycznej dochodzi do nieprawidłowych reakcji na bodźce, które są albo zbyt słabe, albo zdecydowanie nadmierne. Pierwszym symptomem sugerującym problem będą trudności z utrzymaniem równowagi i ogólną koordynacją ruchową. W takiej sytuacji dziecko łatwo się potyka i przewraca, nie potrafi utrzymać równowagi na rowerze i ma kłopot przy zabawie. Problem jest przy czynnościach wymagających sprawnych rąk, jak zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł, posługiwanie się sztućcami, korzystanie z nożyczek i rysowanie. Występuje też swoista nadwrażliwość na różnego typu bodźce dotykowe i słuchowe. Dziecko będzie bardzo nerwowo reagować na mycie i czesanie włosów bądź obcinanie paznokci.
Ratunkiem dla takich dzieci okazuje się terapia SI, czyli integracji sensorycznej, przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W całym kraju znajduje się wiele ośrodków, w których można przeprowadzić tego typu terapię. Warto pamiętać, że maluchy nie wyrosną same z zaburzeń integracji sensorycznej, a pewne dysfunkcje mogą narastać i tym samym skutecznie obniżać komfort życia. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza, aby szybko objąć terapią SI dziecko i umożliwić mu prawidłową integrację sensoryczną. Terapia powinna zostać prowadzona przez certyfikowanych terapeutów, którzy specjalizują się w pracy z dziećmi.