Jakie kosmetyki dla skóry alergicznej?

0
990
skóra alergiczna

Cera alergiczna źle toleruje część kosmetyków, twardą wodę, a chociażby określone elementy codziennego menu. Skóra może stawać się alergiczna w każdym wieku – zapisaną w genach skłonność do alergii potrafią bowiem wyzwolić rozmaite elementy. Niektórzy są ją z dzieciństwa, bywa natomiast, iż w alergiczną zmienia się cera dotąd wrażliwa, ale także oraz skóra, która przez lata nie sprawiała najmniejszych kłopotów.

Cera alergiczna a cera wrażliwa – jak odróżnić?

Tenże rodzaj cery powszechnie mylony jest z cerą wrażliwą, bo reakcje skóry na to, co jej się nie podoba, są prawie identyczne: w obu wypadkach jest toż odczucie pieczenia, a chociażby palenia, rumień oraz świąd, czasem wysypka – pokrzywka. Podobna jest także budowa: oba jej sposoby są płytko unaczynione, co wydaje się pod formą prześwitujących przez skórę drobnych naczynek krwionośnych. Wreszcie, od odpowiedniej skóry odróżnia je to, iż są uszkodzoną barierę lipidową naskórka, powszechnie również jego warstwę rogową. Inny jest natomiast proces występowania zmian. W wypadku skóry alergicznej przykre odczucia – jak świąd, palenie lub rumień – wywołują alergeny, które przenikają przez uszkodzoną barierę skórno-naskórkową, powodując reakcję zapalną oraz pobudzenie zakończeń nerwowych przez tzw. mediatory stanu zapalnego.

jak dbać o skórę alergiczną w odpowiedni sposób

Samodzielne rozróżnienie tego, lub jesteśmy do czynienia ze skórą wrażliwą, czy alergiczną, nigdy nie jest proste. Próbując to określić, warto śledzić przede wszystkim czas pojawienia się zmian. W wypadku skóry alergicznej przykre odczucia – jak świąd, palenie lub rumień – wywołują alergeny, które przenikają przez uszkodzoną barierę skórno-naskórkową, powodując reakcję zapalną oraz pobudzenie zakończeń nerwowych przez tzw. mediatory stanu zapalnego. Samodzielne rozróżnienie tego, lub jesteśmy do czynienia ze skórą wrażliwą, czy alergiczną, nic nie jest proste. Próbując to określić, warto śledzić przede wszystkim czas pojawienia się zmian.
1. W wypadku wrażliwości zmiany na skórze wydają się prawie natychmiast po zetknięciu z elementem drażniącym (jakim że stanowić chociażby za twarda woda).
2. W wypadku cery alergicznej zmiany skórne wystąpią po paru, a chociażby kilkunastu godzinach czy chociażby dniach od czasu kontaktu z alergenem.
Pierwszy kontakt z alergenem uruchamia bowiem w systemie reakcję alergiczną, która objawia się natomiast tylko po powtórnym kontakcie z ową samą substancją.

Skóra alergiczna – co jej szkodzi?

Tenże rodzaj skóry jest bardzo trudny oraz mało tolerancyjny. Świąd, palenie, czy nasilenie już istniejących zmian powodują przede wszystkim alergeny, będące w kosmetykach. Niejednokrotnie uczula lanolina, glikol propylenowy, pigmenty znajdujące się w kosmetykach kolorowych, konserwanty i kompozycje zapachowe. Ale skórze alergicznej szkodzi również stres, zanieczyszczenie powietrza, życie w klimatyzowanych wnętrzach, lub chociażby wykorzystywanie za wielu kosmetyków. Cerze alergicznej powszechnie wtóruje alergia pokarmowa – można to podejrzewać, gdy zmiany na skórze pojawiają się po zjedzeniu jakiegoś produktu. Wówczas konieczna jest konsultacja u alergologa oraz przeprowadzenie testów, które ustalą alergen. Wyeliminowanie z kuracji niekorzystnych produktów pomoże usprawnić stan skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ