Dzieci – jak dbać o ich higienę?

0
791
higiena dzieci

Już od jakiegoś czasu obserwowana jest tendencja do przygotowywania specjalnych serii kosmetyków dedykowanych dzieciom. Dzieję się tak, ponieważ skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i wymaga właściwej pielęgnacji.

Rodzaje kosmetyków dla dzieci

O tym, jakie kosmetyki są potrzebne naszemu dziecku, decyduje poziom wrażliwości jego skóry na zawarte w preparatach składniki. Pomimo, że kosmetyki dla dzieci przechodzą wiele testów, w większości są hipoalergiczne, praktyka pokazuje, że mogą wywołać reakcje alergiczne, wysypki. To, co podrażni skórę jednego dziecka, niekoniecznie zaszkodzi drugiemu.

Kosmetyki dla maluchów możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • dla dzieci z problemami skórnymi,
  • kosmetyki uniwersalne, przeznaczone dla pozostałych maluchów.

Do pierwszej grupy zaliczymy tak zwane emolienty. Dzięki emolientom wspierana jest odbudowa wrażliwego naskórka skóry dziecka z problemami. W ich składzie znajdziemy takie składniki jak oleje lub parafinę. Ich zadaniem jest nawilżenie, natłuszczenie oraz łagodzenie podrażnienia i stanów zapalnych skóry.

W przypadku dzieci, które nie mają problemów ze skórą dobre będą kosmetyki ‚drogeryjne’. Jednak muszą być przeznaczone dla dzieci. Produkty dla starszych dzieci lub dorosłych będą wysuszać skórę dziecka, ponieważ w składzie mają takie składniki jak SLS, SLES.

W przypadku noworodków ich skóra zaraz po urodzeniu jest szczególnie wrażliwa. Najlepszymi kosmetykami dla nich będą oliwki, płyn do mycia oraz krem na odparzenia. Należy pamiętać, że tego typu kosmetyki stosujemy tylko wtedy, gdy odparzenia się pojawią lub w nocy, wtedy wiemy, że przez dłuższy czas nie będziemy przebierać pieluszki.

Dzieci - jak dbać o ich higienę?

Higiena jamy ustnej dzieci

Już od pierwszego roku życia można wspólnie z dzieckiem zacząć myć zęby. Pierwsze próby będą przypominały bardziej zabawę niż prawidłowe mycie, ale o to właśnie chodzi.

Szczoteczka dla dziecka powinna być z miękkiego włosia, jej końce powinny być zaokrąglone, a rączka antypoślizgowa. Od drugiego roku życia, można zacząć stosować pasty do zębów w dostosowanej do wieku dziecka ilości. Z czasem, w miarę nabywania przez dziecko sprawności, należy pokazywać mu, jak wygląda prawidłowe mycie zębów.

Przeczytaj też: Zestawy perfum – idealny pomysł na prezent

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ