Wyjaśnijmy, kim jest proktolog i czym zajmuje się proktolog. Jest to specjalista, w którego kompetencjach znajduje się dolny odcinek przewodu pokarmowego. Tylko proktolog właściwie zdiagnozuje, a następnie dobierze terapię jelita grubego, kanału odbytu i odbytu. Zwlekanie tylko pogłębia i zaostrza problemy, a przecież są sytuacje wymagające natychmiastowej terapii, bo czas odgrywa decydującą rolę.
Z jakimi chorobami i dolegliwościami proktolog poradzi sobie?
Jest tego sporo:
– biegunki,
– bolesne wypróżnienia,
– wzdęcia i problemy z gazami,
– hemoroidy (żylaki odbytu),
– krew, śluz czy ropa w stolcu,
– nawracające biegunki,
– nietrzymanie stolca,
– nowotwór jelita grubego,
– pieczenie lub świąd w okolicach odbytu,
– ropień okołoodbytniczy,
– szczelina odbytu,
– świąd odbytu,
– uczucie niepełnego wypróżnienia,
– wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
– wypadanie odbytu,
– zakrzepica odbytu,
– zaparcia.
Jak proktolog bada?
Standardowo badanie rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Naturalnie, jeśli pacjent dysponuje wynikami jakichś badań diagnostycznych mogących rzucić światło na problem — należy mieć je przy sobie w czasie wizyty. Lekarz wypyta o wcześniejsze dolegliwości, przebyte choroby i schorzenia występujące nie tylko u pacjenta, ale i w rodzinie. Zwróci uwagę na styl życia pacjenta. To ważne, ponieważ część problemów proktologicznych wynika ze złej diety, zbyt obfitych posiłków, nieregularności jedzenia, posilania się w pośpiechu czy nawet połykania powietrza wraz z kęsami. Siedzący tryb życia, a więc brak ruchu także sprzyja licznym problemom zdrowotnym. Na przykład trudno mieć właściwą perystaltykę jelit, jeśli wszędzie jeździ się samochodem, a chodzi jedynie z kuchni do pokoju, aby poćwiczyć operowanie pilotem do TV. W ten sposób można sobie wysiedzieć wiele chorób. Stres i pośpiech także odgrywają tu swoją rolę.
Po zebraniu wyczerpującego wywiadu proktolog może wykonać tzw. badanie per rectum, czyli posługując się palcem, zbada odbyt. Na pewno nie jest to przyjemne, jednak często po prostu konieczne. W ten sposób lekarz od razu może ocenić stan narządu. Bywa, że już na tym etapie można postawić wstępną diagnozę.
Jakie badanie, poza badaniem per rectum, może jeszcze zlecić proktolog?
Może być to:
– badanie kału,
– badanie krwi.
– RTG jelita grubego,
– test na utajoną krew,
– USG przezodbytnicze,
– wlew doodbytniczy.
Ponadto mogą okazać się konieczne jeszcze trzy badania.
Na pierwszy rzut idzie anoskopia, czyli wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy.
Następnie rektoskopia pogłębiająca wziernikowanie jelita. W tym przypadku lekarz może pobrać tkankę do badania histopatologicznego.
No i zostaje nam kolonoskopia polegająca na bardzo dokładnym obejrzeniu poprzez endoskop wnętrza jelita grubego. W czasie takiego badania można pobrać próbki do analizy, usunąć polipy, zatamować krwawienie, być może poszerzyć ewentualne zwężenia jelita.