Co leczy urolog? Odpowiadamy

0
1421

Czym zajmuje się urolog? Z jakimi schorzeniami możesz się do niego zwrócić? Zobacz listę dolegliwości, z którymi warto wybrać się do tego typu specjalisty.

Lekarz od układu moczowego, czyli urolog. Warszawa, Kraków i inne miasta pełne są gabinetów specjalistycznych, gdzie zasięgnąć możesz pomocy lekarskiej. W jakich sytuacjach zwrócić się do urologa? Czym się zajmuje? Sprawdź w naszym artykule.

Dla kobiet i mężczyzn

Mitem jest, że urolog to lekarz jedynie od męskich schorzeń. Specjalista urologii zajmuje się układem moczowym, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Płeć pacjenta nie ma tu znaczenia. Mimo że kobiety z dolegliwościami urologicznymi zwracają się często do ginekologa, jest to mylne myślenie. Infekcje układu moczowo-płciowego powinny być każdorazowo konsultowane z urologiem.

Jakie dolegliwości chorobowe leczy urolog?

Zakres działania urologa obejmuje następujące organy:

  • pęcherz moczowy
  • drogi moczowe, moczowody
  • jądra
  • nerki
  • nadnercza
  • prącie

Spectrum działań lekarza zawiera diagnozę i leczenie wszystkich chorób układu moczowo-płciowego. Zajmuje się on zarówno stanami zapalnymi w obrębie wyżej wymienionych części ciała, jaki i leczy wszelkie zmiany: nowotwory, przerosty, krwiaki, kamicę, torbiele czy żylaki.

Kiedy wybrać się na wizytę do urologa? Do lekarza zapisz się, kiedy odczuwasz ból czy dyskomfort w okolicach pęcherza czy dolnej części pleców. Koniecznie odwiedź specjalistę, kiedy zauważysz u siebie krwiomocz czy wyczujesz torbiele czy guzki (np. w jądrach). Masz wrażenie, że nie układ moczowy nie działa właściwie? Nie zwlekaj. Urolog zajmuje się także zaburzeniami erekcji, w tym impotencją.

Jeśli zauważysz u siebie częstsze niż do tej pory oddawanie moczu, a także problemy z jego trzymaniem, to może być infekcja. Każdorazowo warto ją skonsultować z lekarzem. Podobnie zachowaj się w przypadku, kiedy narządy płciowe swędzą lub pieką albo dostrzegasz zmianę w ich wyglądzie. Pamiętaj, że obrzęk nóg bardzo często jest zwiastunem problemów z układem moczowo-płciowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ