Ból w okolicy pępka – jaka może być przyczyna

0
1878
ból w okolicy pępka

Ucisk brzucha, to należy przyznać, iż pojęcie nie konkretne, bo ucisk może wybierać się w dalekich częściach brzucha, na przykład w nadburzuszu, podbrzuszu, śródbrzuszu, po prostej czy lewej stronie. Czym może być spowodowany ucisk strefie pępka, czego może być symptomem, lub jest to wielka przypadłość, z którą winni zdecydowanie udać się do specjalisty lekarza? Ucisk w strefie pępka może być znacznie etiologii – od za ciasnego ubrania po ogromne dolegliwości, wymagające szybkiej interwencji chirurga. Źródłem ucisku w strefie pępka że być jelito cienkie (czyli końcowy odcinek jelita krętego, kątnica, wstępnica), wyrostek czy prawa połowa jelita grubego. W wypadku kobiet, ucisk wokół pępka może pojawiać się i w trakcie owulacji. Ucisk w strefie pępka może być konieczny oraz kłujący czy ciągły, czasem przypomina kolkę. Zanim rozpoczniesz się nim niepokoić, zastanów się, gdy odczuwasz choroby – być może etiologie ucisku w strefie pępka są niezwykle prozaiczne: za ciasne ubranie powodujące nacisk powszechnie sprawia, iż pojawiają się choroby bólowe w zakresie jamy brzusznej. Zdarza się również, a to nie wyłącznie w wypadku alergików, iż pasek z metalową klamrą staje się etiologią bolesnej opuchlizny oraz swędzącej wysypki.

Co powoduje ucisk w strefie pępka?

Gdy ucisk jest widziany w pobliżu pępka, że być połączony z zaburzeniem działania jelita cienkiego czy stanem zapalnym wyrostka. Wyrostek to mały woreczek o kształcie palca, jaki w wypadku zatkania czy niedrożności może stawać się ogniskiem stanu zapalnego oraz wypełnić się ropą. Bez rozpoczęcia leczenia zainfekowany wyrostek może pęknąć oraz spowodować groźną chorobę – zapalenie otrzewnej. Oprócz bólu brzucha zapalenie wyrostka może spowodować wymioty, mdłości, utratę apetytu, temperaturę i silną chęć wydalania gazów czy wypróżnienia. Jeśli choroby bólowe są skoncentrowane nad pępkiem, etiologią ucisku potrafią być kłopoty żołądkowe. Niemijający ucisk w tym polu może oznaczać także kłopot z dwunastnicą, trzustką czy woreczkiem żółciowym. Z kolei ucisk brzucha pod pępkiem, który rozprzestrzenia się na jedną ze stron tułowia że być sygnałem kłopotów z okrężnicą. Ucisk brzucha u kobiet może oznaczać także chorobę dróg moczowych czy dolegliwość zapalną miednicy.

Ucisk oraz wyczuwalne kołatanie serca w strefie pępka

Wiele szczupłych osób uskarża się na takie sygnały, jednak w ich wypadku rzadko mają one źródło patologiczne, są raczej normą. Zawsze natomiast warto odwiedzić specjalisty, ponieważ tego rodzaju sygnały towarzyszyć potrafią tętniakowi aorty brzusznej.

co może oznaczać ucisk w okolicy pępka

Ucisk w strefie pępka u kobiet

Kobiety potrafią być ucisk w strefie pępka przede każdym z dwóch powodów:
1. pęknięcie pęcherzyka Graafa – ucisk owulacyjny, który pojawia się szybko pomiędzy 10. a 16. dniem cyklu miesiączkowego po prostej czy lewej stronie pępka, że być dosyć silny, trwa od paru minut do paru minut
2. zapalenie przydatków – nagły skurczowy ucisk po obu stronach pępka, nasilający się podczas stosunku, może także promieniować do pachwin oraz ud; wtórują mu zmęczenie, temperatura czy stan podgorączkowy, czasem pojawiają się również wymioty, mdłości (wskutek rozdrażnienia otrzewnej) i laksacja
Ucisk w strefie pępka w ciąży
W ciąży uciski brzucha w strefie pępka, powszechnie promieniujące na końce oraz zdaniem wielu kobiet przypominające wbijanie szpilki czy kolkę, wywołane są przede wszystkim rozrastaniem się macicy, która uciska jelita oraz pęcherz.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ