Alergia na roztocza kurzu domowego

0
690
kurz

Alergia na roztocza kurzu domowego to bardzo powszechna reakcja alergiczna. Może ona wywołać reakcje alergiczne takie jak astma, egzema czy nieżyt nosa. Zminimalizowanie liczby roztoczy może znacznie zmniejszyć reakcje, dlatego profilaktyka oraz leczenie alergii może znacznie zmniejszyć takie reakcje. Czym dokładnie są roztocza kurzu domowego? Jak rozpoznać taką alergię? Kto jest narażony na tego typu dolegliwości?

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/alergia-na-roztocza-kurzu-domowego/ 

Roztocza kurzu domowego – kto jest na nie narażony?

Roztocza kurzu domowego to inaczej malusieńkie stworzenia, które nie są widoczne gołym okiem. Żyją wszędzie tam, gdzie może zalęgnąć się kurz. Obecne są rownież w naszych domach. Żywią się głównie złuszczonym naskórkiem. Najczęściej występują w ciepłych, wilgotnych miejscach, gdzie kurz zawiera złuszczoną skórę.

Roztocza nie są szkodliwe dla większości z nas. U niektórych osób mogą powodować objawy alergiczne. Takie objawy spowodowane są wdychaniem substancji zwanych alergenami, które zawarte są w odchodach roztoczy.

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju alergii?

Głównym czynnikiem rozwoju takiej alergii jest rodzinne występowanie alergii. Poza predyspozycjami genetycznymi, spore znaczenie ma również samo narażenie na roztocza. Będzie to przede wszystkim przebywanie w niewietrzonych, zakurzonych pomieszczeniach, które automatycznie zwiększają ryzyko alergii. Szczególnie narażone są na to  małe dzieci, a także młodzież.

Alergia na roztocza kurzu w okresie jesienno – zimowym stopniowo się nasila. Jest to spowodowane tym, że w takim okresie znaczne rzadziej wietrzymy mieszkanie. Chociaż nie jest to czas, kiedy roztocza mają lepsze warunki do namnażania się. Wszystko właśnie polega na tym wietrzeniu.

Jakie są objawy alergii na roztocza kurzu domowego?

Roztocza kurzu domowego to alergeny wziewne, które są podstawowymi objawami alergii. Powodują nieżyt nosa, wodnisty, mocny katar, kaszel, kichanie. Możliwe jest drapanie w gardle i w nosie, chrypka, duszności i świszczący oddech. W niektórych przypadkach może dojść również do nasilenia astmy oskrzelowej. 

Przy kontakcie kurzu ze spojówkami dochodzi do występowania alergicznego zapalenia spojówek. Wówczas oczy mogą być załzawione, zaczerwienione i pojawić się może wokół nich opuchlizna i świąd.

Zobacz też: http://realife.pl/uczulenie-na-slonce-czym-jest-i-jak-mu-zapobiegac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ