Trwały kolor włosów, inny niż ten naturalny, jest możliwy do osiągnięcia w każdej chwili. Zanim jednak sięgniesz po opakowanie z produktem do farbowania, musisz wiedzieć, że trwały odcień pozostanie na twoich włosach przez długi czas, że będzie znikać stopniowo, a na jego miejscu pojawią się odrosty. Jeśli nie będzie Ci się podobał, to zlikwidujesz go, tylko farbując włosy ponownie, co nie jest obojętne dla ich kondycji. Jeśli więc na twoich włosach ma pojawić się inny, trwały kolor, to zastanów się dokładnie, przemyśl wszystko jeszcze raz i dopiero wówczas rozpocznij koloryzację.
Koloryzacja włosów, jeśli ma być trwała, niesie ze sobą poważną ingerencję w strukturę włosów i cebulek włosowych. Zaburza naturalne procesy, które w nich zachodzą i ma nie najlepszy wpływ na ogólną kondycję włosów. Trwały kolor można osiągnąć tylko poprzez zastosowanie farby do włosów. Płukanki, szampony koloryzujące czy maseczki nie zapewniają stabilnego koloru, bo ten wypłukuje się z każdym myciem. Farby do włosów są preparatami o silnym działaniu i koloryzacja za ich pomocą musi być przeprowadzona dokładnie według instrukcji producenta. Na czym więc ona polega i jak dzieje się to, że kolor utrzymuje się na włosach?
Nośnik pigmentu zapewnia trwały kolor
Każda farba do włosów, zapewniająca trwałą koloryzację, musi posiadać w swoim składzie substancję pełniącą funkcję nośnika pigmentu. Przez lata, producenci używali w tym celu amoniaku. To on był odpowiedzialny za transport barwnika do wewnętrznych struktur włosa. Tam osadzał się trwale i dzięki temu kosmyki nabierały innego koloru. Amoniak to jednak bardzo agresywny związek chemiczny, który może być przyczyną podrażnień, alergii, a często także, ze względu na swój zapach, upośledzenia funkcjonowania dróg oddechowych.
Zaczęto więc szukać innych substancji chemicznych, które mogłyby przejąć funkcję nośników pigmentu w farbach, i tak pojawiła się monoetyloamina. To zdecydowanie łagodniejsza substancja niż amoniak, posiadająca zdolność ingerencji w strukturę włosa. Monoetyloamina jest także nośnikiem pigmentu i podobnie jak amoniak, często zaburza funkcjonowanie gruczołów łojowych, zlokalizowanych wokół cebulek włosowych. To właśnie jest przyczyną przesuszania włosów, ich kruchości i łamliwości. Niestety, dziś tylko w taki sposób można osiągnąć trwały kolor na włosach.
Jak pielęgnować trwały kolor na włosach?
Farbowane włosy muszą być odpowiednio pielęgnowane. Należy poddawać je częstym kuracjom nawilżającym i odżywiającym. Odżywki i maseczki powinny być stosowane przynajmniej raz w tygodniu. To powinno skutecznie zapobiegać dalszej degradacji struktur włosów.
Trzeba też wiedzieć o tym, że włosy poddane koloryzacji nie lubią słońca. Pod jego wpływem kolory blakną, a włosy stają się matowe. Warto więc stosować odżywki zawierające filtry UV, co ochroni włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Podobnie negatywny wpływ na włosy ma wysoka temperatura. To ona jest przyczyną utraty intensywności koloru. Wszystkie urządzenia do stylizacji, wykorzystujące wysokie temperatury, niestety niszczą zarówno kolor, jak i same włosy. Dobrze jest więc zrezygnować z prostownicy, lokówkę zamienić na tradycyjne wałki, a o suszarce do włosów po prostu zapomnieć i pozwolić wysychać włosom w naturalny sposób.