Łysienie u panów to często spotykany problem, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie osób starszych. Jak podają statystyki, nadmierne zanikanie włosów obserwuje się u 30% mężczyzn poniżej 40. roku życia.
Jak diagnozować łysienie androgenowe?
Gdy u pacjenta pojawia się łysienie androgenowe objawy nie są trudne do rozpoznania. Głównym symptomem jest po prostu stopniowe wypadanie włosów związane jednocześnie z zanikaniem produkcji nowego owłosienia. W efekcie fryzura na głowie staje się coraz rzadsza, a pojawiające na niej włosy – cienkie i słabe. Wkrótce na wybranych fragmentach zupełnie brakuje owłosienia, a skóra w tych miejscach staje się dodatkowo bardziej tłusta, co jest efektem wzmożonego wydzielania łoju.
Choć w przypadku problemu takiego jak łysienie androgenowe objawy są dość oczywiste, to jednak leczenie wymaga poznania także przyczyn. Konieczna jest zatem precyzyjna diagnoza, polegająca przede wszystkim na wykonaniu różnego typu badań hormonalnych. Specjalista przeprowadza również oględziny skóry głowy, może także wykonać biopsję.
Gdzie szukać pomocy?
Choć łysienie często jest bagatelizowane, wielu mężczyzn ma spory problem z przerzedzoną fryzurą i odsłoniętą skórą głowy. Objawy schorzenia zawsze warto skonsultować z lekarzem. W tym wypadku jest nim dermatolog, ale pacjenci chętnie korzystają także z usług trychologów. Ważne, aby znaleźć profesjonalistę, który posiada doświadczenie i pomoże dostosować metodę leczenia. Wielu lekarzy udziela rad także w sieci (np. na łysienie androgenowe blog). Internet to coraz częściej pierwsze źródło informacji, choć należy ostrożnie podchodzić do tej kwestii i świadomie selekcjonować witryny z wiadomościami. W przypadku schorzenia jakim jest łysienie androgenowe blog może posłużyć do zapoznania się z różnorodnymi nowinkami i aktualnymi sposobami leczenia, ale nie powinien być jedynym źródłem pomocy. Każde działanie należy zawsze konsultować z wykwalifikowanym specjalistą.
Łysienie androgenowe leki – co stosować?
Lekarz, po dokładnym wywiadzie i oględzinach głowy, zleca badania, a na podstawie wyników ustala z pacjentem sposób leczenia. Terapia może przyjmować różne formy. Gdy zostaje zdiagnozowane łysienie androgenowe leki bywają najlepszym ratunkiem, który daje efekt już po pary tygodniach od momentu rozpoczęcia terapii. Środki farmakologiczne mogą występować jako tabletki zażywane doustnie oraz preparaty wcierane miejscowo w skórę głowy. Dodatkowo warto dbać o prawidłową dietę bogatą w witaminy, aminokwasy, miedź, cynk i żelazo.