Czarnuszka – zastosowanie w kuchni i w kosmetyce

0
1263
czarnuszka

Czarnuszka siewna to roślina dająca nasiona, które znalazły zastosowanie w kuchni, kosmetyce i lecznictwie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Nasiona czarnuszki mogą być pomocne przy nadciśnieniu i wrzodach żołądka. Wspomogą również walkę z trądzikiem. Z kolei w kuchni czarnuszką można zastąpić pieprz. Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) to pochodząca z terenów Europy Południowo-Wschodniej i Azji Zachodniej roślina o charakterystycznych białych lub niebieskich kwiatach z błękitnym unerwieniem. Jej owoce zawierają czarne jak węgiel, trójgraniaste nasiona, których właściwości zdrowotne doceniali nawet faraonowie. W starożytności uważano, że czarnuszka „potrafi wyleczyć wszystko prócz śmierci”, w związku z tym znalazła zastosowanie w lecznictwie, jako specyfik na niemalże wszystkie choroby. Współczesne badania pozwalają twierdzić, że nasiona czarnuszki mają potencjalne działanie lecznicze. Nasiona wykazują właściwości przeciwwrzodowe, gdyż działają ochronnie na błonę śluzową żołądka i zmniejszają uszkodzenia powstające w przebiegu choroby wrzodowej. Ponadto chronią wątrobę i nerki przed toksycznym działaniem związków chemicznych i leków. W medycynie tradycyjnej stosowane są w różnych schorzeniach alergicznych: astmie alergicznej, egzemach czy AZS (atopowym zapaleniu skóry). Ponadto mogą być pomocne w przypadku cukrzycy, nadciśnienia, chorobach pasożytniczych, a także przy problemach z laktacją. Czarnuszka siewna w czasach starożytnego Egiptu była nazywana złotem faraonów. Swoją popularność zdobyła dzięki właściwościom leczniczym i niezwykle dobrym wpływie na zdrowie oraz urodę. Jakie zastosowanie ma dzisiaj ta roślina? Czy naprawdę warto zadbać o to, by znalazła się w naszej codziennej diecie?

Lecznicze właściwości czarnuszki

Czarnuszka siewna to źródło kwasów linolowego i linolenowego, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin z grupy B oraz E. Jest także bogata w wapń, żelazo, potas, cynk, selen, magnez oraz karoteny. Jej działanie zawdzięcza zawartości substancji takich jak tymol, tymochinon, tymohydrokinon. Zalecana jest przede wszystkim alergikom oraz osobom ze słabym systemem odpornościowym. Tymochinon zawarty w czarnuszce działa antybakteryjnie, antygrzybicznie oraz antywirusowo, dlatego czarnuszka w codziennej diecie bardzo dobrze wpływa na układ immunologiczny, dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na przeziębienie, grypę, czy różnego rodzaju uczulenia. Co ciekawe, roślina znajduje swoje zastosowanie także w walce z nowotworami: zaleca się spożywanie czarnuszki osobom przechodzącym radioterapię, ponieważ przeciwdziała uszkodzeniom związanym z promieniowaniem. Olej z czarnuszki jest wykorzystywany także przez astmatyków, gdyż działa pozytywnie na wydolność płuc. Dodatkowo, zaleca się włączenie czarnuszki do codziennej diety dla osób starszych, osób z nadwagą oraz dla cukrzyków, ponieważ reguluje poziom cukru we krwi.

olejek z czarnuszki - dzialanie i wlasciwosci

Czarnuszka w Twojej kuchni

Najczęściej czarnuszka znajduje zastosowanie jako dodatek do pieczywa oraz serów. Jest także znakomitym składnikiem marynaty do mięsa. Wystarczy kilka ziaren czarnuszki i danie zyskuje nie tylko niezwykłe właściwości zdrowotne, ale również niepowtarzalny smak. Można ją dodać np. do ciasta francuskiego, sosów, czy jako dodatek do sałatki. Bardzo dobrze komponuje się z jajkiem, rukolą oraz nabiałem.

Czarnuszka w kosmetyce

Czarnuszka pozytywnie wpływa także na naszą urodę. Olejek z czarnuszki to sprawdzony, naturalny sposób na walkę z trądzikiem, grzybicą, atopowym zapaleniem skóry oraz wysypką. Pomaga także osobom borykającym się z łuszczycą i poparzeniami słonecznymi. Dzięki swoim właściwościom, olejek z czarnuszki sprawdza się jako szybki sposób na gojenie się skaleczeń i zmian skórnych. Codzienne picie łyżeczki oleju z czarnuszki wpływa także na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Działa ujędrniająco na skórę i przeciwstarzeniowo. Użycie zewnętrzne najlepiej sprawdzi się w przypadku naszych włosów: dwa razy w tygodniu wetrzyj olejek z czarnuszki we włosy (od nasady po końce) i pozostaw na około 30 minut. Później umyj dokładnie głowę. Taki zabieg sprawi, że włosy przestaną wypadać, odzyskają swój naturalny blask, będą zdrowsze, a także przyśpieszysz ich porost.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ