Kiedy wybrać się do notariusza?

0
744
Kiedy wybrać się do notariusza?

W każdym większym mieście znaleźć można przynajmniej jedną kancelarię notarialną, a zdarza się, że jest ich kilka lub kilkanaście. Takie zagęszczenie biur pokazuje, że notariusze są urzędnikami potrzebnymi, a na ich usługi jest stały popyt.

Czym zajmują się notariusze?

Zakres obowiązków notariuszy jest dosyć szeroki. Ich zadaniem jest sporządzaniem aktów prawnych związanych z umowami między dwoma lub więcej podmiotami oraz uwierzytelnianiem dokumentów i podpisów. Do ich kompetencji należy spisywanie umów darowizny i kupna- sprzedaży, przekazania praw i majątku, wpisy do ksiąg wieczystych, sporządzanie testamentów, uwierzytelnianie pełnomocnictw, poświadczanie zgodności podpisów. Notariusze są zatrudniani zarówno przez spółki handlowe, przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne.

Kiedy skorzystać z usług notariuszy?

Większość obywateli przynajmniej raz w życiu odwiedza kancelarię notarialną i korzysta z wiedzy oraz doświadczenia notariusza. Najczęściej dzieje się tak w przypadku umowy kupna-sprzedaży. Oczywiście zakup przedmiotu małej wartości, a nawet samochodu nie wymaga obecności urzędnika, jednak jeśli w grę wchodzi nieruchomość i zmiana zapisu w księgach wieczystych, notariusze są nieodzowni. To oni sporządzą na życzenie klientów akt notarialny poświadczający zmianę właściciela nieruchomości i dokonają wpisu do ksiąg wieczystych. Nie dzieje się w przypadku darowizny. Jeśli darowizna jest nieznacznej wartości, wystarczy zwykła umowa między stronami, jednak gdy w grę wchodzą znaczne kwoty lub nieruchomość, wkracza notariusz. Z usług kancelarii notarialnej można skorzystać także przy sporządzaniu testamentu i przechowywaniu tegoż, gdy zachodzi obawa o konflikt między spadkobiercami po śmierci piszącego testament.Oprócz wyżej wymienionych usług notariusze sporządzają pełnomocnictwa do czynności związanych z współwłasnością i reprezentacją w sądzie. Dosyć ciekawym przypadkiem jest przekazanie czasowej opieki nad osobą niepełnoletnią. Rodzice wyjeżdżający za granicę np. do pracy często pozostawiają swoje dzieci pod opieką dziadków, innych krewnych lub przyjaciół. Aby uniknąć problemów warto w takiej sytuacji zasięgnąć rady notariusza i przygotować stosowny dokument notarialny.

Notariusze mogą także udzielać porad i pomagać w sporządzaniu umów.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ