Wiele osób, które zmagają się z wadą wzroku, wybiera soczewki kontaktowe zamiast okularów. To zdecydowanie wygodniejsze i poręczniejsze rozwiązanie, które doskonale poprawia jakość widzenia. Na co więc zwrócić uwagę, gdy wybieramy soczewki kontaktowe? Co powinniśmy rozważyć? Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/soczewki-kontaktowe-na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie/
Do czego służą soczewki kontaktowe i jakie są ich rodzaje?
Umieszczane bezpośrednio na oku soczewki kontaktowe mają na celu polepszyć jakość naszego widzenia, kiedy zmagamy się z wadami wzroku. Nie tylko korygują one wady, ale również zmniejszają zakres załamania światła, które dostaje się przez rogówkę do naszego oka. Występują one w formie cienkich nakładek, które umieszcza się na powłoce łzowej oka. Choć są bezbarwne, po nałożeniu na oko delikatnie się przebarwiają tak, abyśmy nie mieli problemów z ich zdejmowaniem.
Producenci soczewek kontaktowych udostępniają ich różne rodzaje. Dobieramy je m.in. w zależność od poziomu ich twardości, a także czasu użytkowania. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje soczewek kontaktowych. Są to soczewki sferyczne, dobierane dla dalekowidzów i krótkowidzów, soczewki toryczne dla astygmatyków oraz multifokalne, przeznaczone do wady zwanej prezbiopią.
Co wziąć pod uwagę, gdy wybieramy soczewki?
Gdy wybieramy soczewki kontaktowe, przede wszystkim musimy udać się do lekarza i optometrysty. To oni podejmą decyzję o tym, jakie soczewki będą dla nas najlepsze i jaki ich rodzaj najlepiej pomoże skorygować naszą wadę. Nie obejdzie się więc bez badania wzroku i określenia, z jakim problemem konkretnie się zmagamy. Aby działanie soczewek było skuteczne, muszą być do nas dobrane pod kątem rodzaju, czasu użytkowania, trybu noszenia oraz innych parametrów.
Soczewki kontaktowe mają określony czas działania i użytkowania. Decydują o tym ich parametry, ale my dobieramy je ze względu na to, z jaką wadą się zmagamy oraz jaki tryb życia prowadzimy. I tak soczewki mogą być:
- jednodniowe – do jednorazowego użytku,
- dwutygodniowe – nosimy je maksymalnie 14 dni,
- miesięczne – wymieniamy po 30 dniach,
- kwartalne – o najdłuższym czasie użytkowania.
Natomiast w zależności od tego, o jakiej porze dnia chcemy nosić soczewki, wyróżniamy soczewki dzienne, które zdejmujemy przed snem, przedłużone, które można nosić w dzień i w nocy oraz ciągłe, które możemy nosić dopóki nie skończy się ich czas użytkowania.
Zobacz też: http://realife.pl/najpopularniejsze-marki-opasek-sportowych/