Jak odróżnić apetyt od głodu i przestać go odczuwać?

0
730
Jak odróżnić apetyt od głodu i przestać go odczuwać

Głód bardzo często mylony jest z apetytem, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomiędzy oboma zjawiskami istnieją różnice. O ile mylne lub zamienne używanie terminologii nie powinno wyrządzić nikomu żadnej krzywdy, nierozróżnianie różnicy w reakcjach własnego organizmu może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Kiedy zaczniemy już odróżniać głód od apetytu, możemy nauczyć się go kontrolować, co bez wątpienia będzie bardzo korzystne dla organizmu.

Czym jest głód?

Głód (określany również jako łaknienie) to uczucie fizjologiczne powstające w podwzgórzu, czyli części mózgu. Za jego odczuwanie odpowiedzialny jest jeden z najważniejszych hormonów w organizmie – grelina. Głód zaczynamy odczuwać, kiedy w organizmie maleje ilość dostępnych składników odżywczych (lub jednego z nich). Jest to sygnał organizmu, że w układzie trawiennym jest odpowiednia ilość enzymów, które mogą przetworzyć i wykorzystać nową porcję energii i składników odżywczych. Nieodpowiednie działanie greliny bardzo często prowadzi do poważnych problemów z wagą, ponieważ może zbyt często aktywować uczucie głodu. Z tego samego powodu optymalnym sposobem na schudnięcie nie jest głodówka – w takiej sytuacji wraz ze spadającymi kilogramami, spada również tempo przemiany materii.

Czym jest apetyt?

Apetyt to nie to samo, co głód i nie posiada jednej, stałej definicja. Możemy go określić jako chwilową zachciankę lub chęć zjedzenia „czegoś na słodko lub na słono”. Nie jest motywowany fizjologicznymi procesami i potrzebami, a jedynie uwarunkowaniami psychologicznymi. Kiedy jemy pomimo tego, że nie jesteśmy głodni, wtedy jemy pod wpływem apetytu. Na jego powstawanie wpływ ma wiele czynników. Chęć do jedzenia może powstać w wyniku wyczucia zapachu lub spojrzenia na smacznie wyglądającą potrawę. Czasem chęć zjedzenia czegoś powstaje jako sposób na stłumienie emocji lub znudzenia. Umiejętność odróżniania apetytu i powstrzymywania go jest bardzo istotna, ponieważ apetyt jest często głównym powodem, dla którego tyjemy.

Jak odróżnić głód od apetytu i sobie z nim poradzić?

Czym jest apetyt

Odróżnianie apetytu od głodu wcale nie jest prostym zadaniem, ponieważ wymaga dokładnego obserwowania swojego organizmu i analizę swoich nawyków. Jedną z podstawowych różnic jest moment pojawienia się głodu i apetytu. Głód pojawia się zazwyczaj po kilku godzinach po zjedzeniu posiłku, natomiast apetyt możemy odczuć nagle, nawet za chwilę po jedzeniu. Głód jest odczuwalny przez dłuższy czas, choć nie jest tak silny, że czujemy potrzebę zjedzenia czegoś w konkretnym momencie. Apetyt jest pod tym względem przeciwieństwem – powoduje nagłą ochotę na jedzenie. Wyróżnia się również tym, że nie rośnie stopniowo tak jak dzieje się to w przypadku głodu. Głodowi towarzyszą także objawy fizjologiczne jak np. skurcze jelit, burczenie w brzuchu i złe samopoczucie. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z częstym apetytem i głodem jest skorzystanie z diety pudełkowej. Dieta standardowa to zróżnicowany plan żywieniowy przygotowywany przez profesjonalne firmy cateringowe, a najlepszych dostawców w swojej okolicy można znaleźć na stronie Dietly.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ