Ile zarabia kelner

0
625
Ile zarabia kelner

Dość często można spotkać się z opinią, że praca kelnera jest dość niewdzięcznym zajęciem. W wielu restauracjach kelnerów niestety traktuje się z pewnego rodzaju pogardą. Wiele kelnerów twierdzi, że tę pracę albo się kocha albo nienawidzi.
Najczęściej jednak praca kelnera jest przejściowym zajęciem, na przykład podczas studiów czy wakacji. Praca kelnera może być też pracą dorywczą, na przykład w czasie przyjęć weselnych czy innych ważnych, rodzinnych uroczystości.
Osoby, które zastanawiają się nad tego rodzaju pracą z całą pewnością zastanawiają się ile zarabia kelner.
Niewątpliwie kelner ma sporo obowiązków. Już od momentu, gdy klient przekracza próg restauracji, kelner powinien w odpowiedni sposób się nim zająć. W pierwszym kroku powinien on podać klientowi menu i wskazać wolny stolik. Gdy wybór został dokonany, kelner przyjmuje zamówienie i przekazuje je do realizacji. Następnie odbiera zamówienie z kuchni i podaje gościom. Często zdarza się, że kelner jest proszony o polecenie dań, dlatego tak ważne jest, aby znał on menu i poszczególne potrawy. Powinien się on również wykazywać dużą czujnością, aby w odpowiednim czasie podać kolejne zamówienie lub rachunek.
Przedstawicielem tego zawodu może być każdy, jednak z całą pewnością warto odbyć przydatne kursy i szkolenia przygotowujące do tego typu zawodu. Najczęściej wymagana jest dobra znajomość języków obcych i wysoka kultura osobista. Kelner powinien być osobą otwartą, przyjaźnie nastawioną do innych ludzi.
Osoba pracująca w tym zawodzie powinna również wykazywać się sporą odpornością na stres oraz opanowaniem, aby nie dać się ponieść emocją w trakcie starcia z trudnym klientem.
Kelner w Polsce zarabia około 1600 złotych miesięcznie. W bardziej prestiżowych restauracjach mogą być one nieco wyższe i wynosić około 2000 złotych. W pizzeriach i lokalach na niższym poziomie często zarobki wynoszą jedynie około 1400 złotych. Z całą pewnością na lepsze zarobki można liczyć pracując w tym zawodzie w innych europejskich krajach.

www.czasabsolwenta.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ