Przejście na emeryturę lub rentę jest trudnym okresem w naszym życiu. Zmienia się wtedy wszystko. Obowiązki zawodowe pochłaniały większą część naszego dnia. Nagle powstaje sytuacja, że nie wiadomo czym wypełnić wolny czas, którego mamy aż za dużo. Nie mówiąc już o tym, że świadczenie z ZUS jest zazwyczaj o wiele niższe od dotychczasowych zarobków. A wydatków jest nadal dużo. Warto więc pomyśleć o zapewnieniu sobie jakichś dodatkowych dochodów.
Jeśli mamy możliwość podjęcia pracy, musimy wiedzieć ile może dorobić rencista lub emeryt, aby nie wiązało się to z ograniczeniem lub wstrzymaniem świadczenia z ZUS.
Przepisy są zróżnicowane w zależności od tego, czy mamy już osiągnięty ustawowy wiek emerytalny, czy też nie. Kobiety powyżej 60 roku życia a mężczyźni mający ponad 65 lat mogą osiągać zarobki w dowolnej wysokości. Osoby, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego mają wyznaczone limity wysokości dodatkowych dochodów. Po ich przekroczeniu ZUS może zmniejszyć kwotę świadczenia albo zawiesić jego wypłatę do czasu zakończenia aktywności zawodowej. Zdarza się to raczej rzadko, bo ile może dorobić rencista? Jego stan zdrowia pozwoli raczej na podjęcie pracy na pół etatu. Wtedy wynagrodzenie nie jest duże.
Osoby, które przeszły na wcześniejsza emeryturę i mają na tyle dobrą kondycję, że mogą poświęcić się pracy w większym wymiarze albo na dobrze płatnym stanowisku, decydują się czasem na uzyskiwanie większych zarobków. Nawet jeśli utracą jakiś procent świadczenia, jest to dla nich w sumie opłacalne.
Wysokość limitów zarobków ustalana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia. I nie są one wcale małe. Na przykład w roku 2018 rencista mógł dorobić nawet ponad 3000 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia.
Zapewnienie sobie dodatkowego zajęcia po przejściu na emeryturę lub rentę ma duże znaczenie nie tylko ze względów finansowych. Różne formy aktywności zawodowej oraz kontakt ze środowiskiem społecznym dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Czujemy się potrzebni i doceniani.