Charakterystyka postaci

0
1785
charakterystyka
fot: pixabay.com

Charakterystyka to jedna z podstawowych form wypowiedzi, którą poznajemy juz na etapie szkoły podstawowej. Jeż w drugiej klasie uczymy się krótko opisywać przyjaciela, natomiast w V klasie poznajemy zasady tworzenia pełnej, szczegółowej charakterystyki postaci.  

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-sie-pisze-charakterystyke/

Jak prawidłowo napisać charakterystykę bohatera? Nie wystarczy spontaniczny opis, bazujący na naszych odczuciach. Charakterystyka tworzona jest w oparciu o kilka stałych wytycznych. 

Omówmy po kolei wszystkie stałe elementy, jakie powinna zawierać dobrze napisana charakterystyka. 

  1. Wprowadzenie czyli przedstawienie postaci

Jak w przypadku każdej pisemnej formy wypowiedzi na samym początku powinniśmy umieścić choć krótki wstęp, w którym dokonamy ogólnego przedstawienia postaci. Jakie informacje powinniśmy udostępnić w tym fragmencie? Przede wszystkim te najbardziej ogólne – kim jest opisywana osoba, ile ma lat, gdzie pracuje, czym się na ogół zajmuje, kim jest dla autora, jakie łączą go z nim relacje. Powinnismy również nakreślić powód, dla którego zdecydowaliśmy się przybliżyć innym właśnie tę osobę. 

  1. Opis wyglądu zewnętrznego

W tym fragmencie należy możliwie szczegółowo opisać wygląd zewnętrzny naszego bohatera. Czy jest wysoki czy niski? Jaki jest kolor jego oczu i włosów? Jaka jest jego sylwetka – czy to osoba szczupła, czy raczej dość korpulentna, a może postawna? W co się ubiera? Czy przykłada wagę do swojej prezencji? Szczególna uwagę powinnismy skupić na wyróżniających dana postać detalach, tym co odróżnia go od innych. Poza opisem samego wyglądu, opiszmy też sposób zachowania. Czy mówi głośno, tubalnym głosem, czy może jest raczej cicho. Może ma jakieś tiki – mruga okiem czy utyka. 

  1. Opis wewnętrzny, czyli nakreślenie charakteru, systemu wartości, stosunku do świata i ludzi

W tej części charakterystyki opisujemy cechy charakteru bohatera, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Nie zapominajmy o jego przyzwyczajeniach. Opiszmy jego światopogląd, to w jaki sposób traktuje innych ludzi czy choćby zwierzęta. 

  1. Ocena bohatera

Na koniec powinniśmy w kilku zdaniach wyrazić swoja opinię na temat danej persony. Mogą to być zupełnie subiektywne odczucia, jednak powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie i nawiązanie do tego, o czym pisaliśmy wcześniej – czyli sposobu postępowania bądź charakteru postaci. 

Przeczytaj też: http://www.wystarczytakniewiele.pl/ziemniaki-z-piekarnika-tradycyjne-danie-inaczej/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ