Jak stworzyć bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci na przydomowym podwórku?

0
3315
Jak stworzyć bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci na przydomowym podwórku?

Dzieci – nasz największy skarb. Duma i szczęście każdej mamy. Dlatego chcemy dla nich jak najlepiej. Każdy, kto ma dzieci i własne podwórko, z pewnością zgodzi się, że idealny pomysłem jest stworzenie na  nim przydomowego placu zabaw. Będzie to doskonała zachęta do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dla dzieci będzie to możliwość wyhulania się zabawy, dla rodziców natomiast wolna chwila na relaks, wypicie zimnej kawy lub ugotowanie obiadu…. dlatego zachęcamy do stworzenia dla naszych pociech miejsca bezpiecznego wypoczynku. Jak to zrobić? polecamy zapoznać się z poniższym artykułem, z którego dowiedzą się Państwo wszystkiego…

Po pierwsze – wybieramy najlepsze miejsce.

Lokalizacja przydomowego placu zabaw musi być bezpieczna i komfortowa. Przede wszystkim plac zabaw musi być dobrze widoczny z okien domu lub tarasu, tak aby umożliwiał nam swobodną obserwację dzieci tam się bawiących, jednak staramy się aby hałas nie docierał do miejsca wypoczynku.

W pobliżu placu zabaw nie może być niezabezpieczonych zbiorników wodnych, które z pewnością będą kuszącą perspektywą zabawy dla naszych małych urwisów. Staramy się nie lokalizować placu przy ruchliwych ulicach, kompostowniku, miejscu składowania odpadów, kontenerach na śmieci.

Teren na którym znajduje się plac zabaw powinien być przynajmniej w pewnej części dnia zacieniony, tak aby umożliwiał zabawę nawet w najbardziej upalne dni. Staramy się wybrać miejsce osłonięte od wiatru, ciepłe i przyjemne.

Jeżeli istnieje taka potrzeba, na przykład gdy otocznie wydaje się niebezpieczne i zagraża naszym dzieciom lub gdy maluchy są jeszcze małe, możemy ogrodzić teren placu zabaw, co uchroni nasze maluchy przed zagrożeniami. Ważne, aby było to ogrodzenie przez które doskonale widzimy, co dzieje się na placu zabaw. Możemy także zastosować zadaszenia lub altany, dzięki którym ochronimy dzieci przynajmniej w pewnej części od słońca, ciekawym rozwiązaniem może być zadaszona, bardzo duża piaskownica : https://ogrodolandia.pl/wiaty-garazowe która, gdy dzieci wyrosną może służyć jako schronienie dla gości w ogrodzie lub wiata garażowa.

Staramy się także, aby miejsce zabaw naszych dzieci było osłonięte przed wzrokiem obcych osób z ulicy. Lepiej, żeby nikt obcy nie miał możliwości obserwacji naszych dzieci, ponieważ nigdy nie wiemy, kim obca osoba jest.

Roślinność przy placu zabaw

Roślinność przy placu zabaw powinna być przede wszystkim bezpieczna, czyli nie mogą to być gatunki trujące. Starannie więc dobieramy rośliny, które posadzimy w pobliżu. Po za tym, w momencie gdy w ogrodzie pojawiają się dzieci, powinniśmy dokładnie zweryfikować wszystkie rośliny jakie rosną w naszym ogrodzie, gdyż wiele z popularnych, powszechnie stosowanych gatunków roślin, jest niebezpieczna i trująca. Możemy zaliczyć tu : konwalię majową, cis pospolity, śnieguliczkę, kruszynę zwyczajną, złotokap, porzeczka krwista, naparstnica, ostrokrzew i wiele innych roślin.

Rośliny, które są zlokalizowane w strefie zabaw dla dzieci lub bezpośrednio przy niej będą także narażone na złamania, urazy mechaniczne, obrywanie liści czy owoców, dlatego muszą to być gatunki odporne trwałe, którym to nie przeszkadza. Warto posadzić gatunki, które mogą być wykorzystane przez dzieci w zabawie, jak jarzęby, dęby, klony, kasztanowce. Unikamy roślin które maja kolce, są parzące lub w inny sposób niebezpieczne, na przykład przyciągają owady jak pszczoły czy osy, które mogą żądlić. Niebezpieczną rośliną może być także krzew Mojżesza – tak zwany płonący krzew. W upalne dni roślina to wydziela niebezpieczne substancje, które mogą powodować poważne poparzenia skóry, dlatego jej również należy unikać.

Gatunki roślinne lokalizowane przy placach zabaw dla dzieci powinny być starannie przemyślane i dobrze skomponowane, kupujemy je tylko w pewnych źródłach i wybieramy gatunki które znamy i wiemy, że są bezpieczne.

Wyposażenie placów zabaw

Wyposażenie na placach zabaw powinny stanowić sprzęty zakupione w pewnych sklepach, które posiadają wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty.

Podczas wyboru sprzętów sprawdzamy czy zostały one starannie wykonane, czy nie ma w nich ostrych krawędzi, kantów. Zabawki powinny być gładkie, bez wystających  śrub, gwoździ, blach i innych elementów, które mogą powodować uszkodzenia.

Dobrze dobrane sprzęty powinny być dostosowane do wieku dzieci. Tylko takie zabawki zapewnią udaną i bezpieczną zabawę. Jeżeli planujemy plac zabaw, wybierzmy takie sprzęty, które łatwo dostosujemy do zmieniających się potrzeb dzieci.

Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji wyposażenia na plac zabaw zalicza się drewno. Jest to materiał naturalny, ekologiczny i trwały. Jednak, aby służył nam dłużej, wymaga starannej pielęgnacji i impregnacji. Coraz chętniej wykorzystuje się także inne ekologiczne materiały, jak tworzywa z recyklingu czy rośliny, np. wierzba energetyczna dobudowy szałasów, zielonych tuneli i innej żywej architektury.

Najchętniej na placach zabaw ustawia się: piaskownice, huśtawki, domki do wspinaczki, zjeżdżalnie. Ciekawe elementy stanowią lunety, kompasy, instrumenty muzyczne, które pozwalają na kreatywną zabawę naszych dzieci.

Zachęcamy, stwórzcie bezpieczne miejsca zabaw dla waszych pociech. Atrakcyjny plac zabaw zachęci do wypoczynku na powietrzu nawet najbardziej marudnego malucha. Polecamy.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ