Styl barokowy znowu w modzie

0
488
Styl barokowy znowu w modzie

Modę meblarską, podobnie jak modę odzieżową, cechuje cykliczność. Oznacza to, że rzeczy, które były modne kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu znowu stają się popularne. Obecnie zauważalny jest trend na meble w stylu barokowym. Co to jest barok i czym się charakteryzuje?
Barok jest nurtem w kulturze europejskiej, którego początek jest datowany na wiek XVI, a koniec na wiek XVIII. Charakterystyczne są dla niego bogate zdobnictwo, przepych oraz różnorodność barw. Bardzo ważnym elementem była oryginalność, nieregularność oraz fantazyjność form. Jednocześnie istotna była religijność i pobożność, co można zauważyć w rzeźbach oraz obrazach z epoki baroku.
Meble w stylu barokowym są przede wszystkim duże, ciężkie i bogato zdobione. Często spotykane są ornamenty o motywach kwiatowych i roślinnych. Obecnie meble w stylu barokowym wracają do łask, zwłaszcza jeśli chcemy urządzić reprezentatywne wnętrza. Mebel w stylu barokowym eksponuje się w centralnym miejscu w domu i do niego dobiera się pasujące tkaniny i obicia. Ważnym elementem jest odpowiednie przystrojenie okien. Nie należy zapominać także o baldachimie na łóżko, który jest jednym z bardziej charakterystycznych elementów stylu barokowego. Dobrym pomysłem jest również urządzenie gabinetu w stylu barokowym. Sprawdzą się tutaj meble w stylu Ludwika XVI. Obecny styl barokowy kojarzy się bardziej z elegancją niż z przepychem. Jaskrawe kolory zastępowane są bardziej intensywnymi. Jednak nadal popularne są złote zdobienia mebli.

www.guzikcidotego.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ