Pomiary elektryczne – czym są i jak je przeprowadzić?

0
963
pomiary elektryczne

Pomiary elektryczne wykonujemy w nowych bądź świeżo zmodernizowanych domach. Jest to obowiązek prawny, którego nie da się w żaden sposób przeskoczyć ani uniknąć. Jest to całkowicie uzasadnione. Taki pomiar elektryczny wykonywany jest przez profesjonalistę, czyli elektryka z zawodu. Wykonuje go on specjalnie przeznaczonymi do tego urządzeniami.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/pomiary-elektryczne/

Czym jest pomiar elektroniczny?

pomiar taki jest to nic innego jak sprawdzenie bezpieczeństwa. Dzięki niemu dowiemy się czy nasza instalacja elektryczna działa w odpowiedni sposób. Jest to szczególnie ważne, w momencie gdy właśnie Przeprowadzamy się do nowo zbudowanego domu. Weź takiego pomiaru nie możemy oddać nieruchomości do użytku. Dodatkowo pomiar taki przeprowadzany jest co około 5 lat. Takie odstępy czasu powinny wystarczyć, aby w naszym domu wszystko działało tak jak trzeba. Pomiar elektryczny sprawdza stan instalacji, ciągłość jej przewodów ochronnych oraz mierzy rezystancji izolacji.

Jak dokonać pomiaru elektrycznego?

Do tego będzie potrzebna bardzo duża precyzja oraz drobiazgowość. Na początku elektryk powinien sprawdzić czy wszystkie kable są w instalacji odpowiednio podpięte i czy zachowują one ciągłość. W bardziej zrozumiałym języku Chodzi tutaj o to, aby sprawdzić czy nie ma żadnych przerwań oraz uszkodzeń kabli. Następnie dokonywany jest pomiar pętli zwarcia, a jego wynik porównuje się z ustawionymi pewnie normami. Potem mierzony są wspomniane już wcześniej rezydencje izolacji oraz ochrona przeciwpożarowa. Zakończenie kontroli odbywa się wraz z weryfikacją obwodów SELV i PELC.

Jaki jest koszt takiej usługi?

Niestety nie jest ona bezpłatna. Ceny wahają się i są zależne od pojedynczych punktów i rodzajów pomiaru. Przykładowo pomiar rezystancji obwodu jednofazowego jest to koszt około 9 zł za punkt, a trójfazowego 17 zł za punkt. Pomiar elektryczny, który polega na uziemieniu ochronnym jest to wydatek 33 zł za punkt. Kontrola przeciwpożarowa oraz kontrola ciągłości przewodów jest to koszt około 4 do 5 zł za każdy punkt.

Zobacz też: http://realife.pl/pogotowie-elektryczne/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ