Odmierzaj czas antycznymi zegarami

0
490
Odmierzaj czas antycznymi zegarami

Znakomitym pomysłem na uzupełnienie nowoczesnego wystroju mieszkania jest umieszczenie w nim jakichś antycznych dodatków. Taki kontrast sprawia, że wnętrze staje się wyjątkowe i niepowtarzalne.

W kuchni może znaleźć się stary mosiężny moździerz albo ręczny młynek do kawy sprzed kilkudziesięciu lat. Przedpokój ozdobi rozgałęziony wieszak – pająk z giętego drewna. W salonach pięknie zaprezentują się zegary antyki. Mogą być stojące, albo wiszące na ścianie. Jedne i drugie są niezwykle pięknymi sprzętami. Na przykład stary zegar z kukułką wyskakującą co godzinę spoza maleńkich drzwiczek, rozbawi gości nie spodziewających się takiej atrakcji. Zegary antyki z wahadłami wybijają godziny gongiem o przyjemnym głębokim brzmieniu. Miarowe tykanie stojącego szafkowego zegara wprowadza spokojny nastrój w sypialni, co sprzyja relaksacji.

Zegary antyki renomowanych dawnych wytwórców nawet sprzed paru stuleci, często nadal działają niezawodnie. Od czasu do czasu wystarczy oczyścić ich wnętrze i naoliwić mechanizmy. Można też wykorzystywać te piękne przedmioty wyłącznie do celów dekoracyjnych. Mają przeróżne kształty i wyszukane ozdoby. Na przykład taki, w którym lśniąca tarcza obudowana jest szlachetnym drewnem z widocznymi słojami może stanowić jedyny element prostej w swoich kształtach komody. Nad kominkiem zawiśnie zegar w stylu góralskim z zaznaczonymi motywami parzenicy.

Zegary antyki znajdujące się w pokojach powinny być dobrze wyeksponowane. W tym celu można zaaranżować specjalne gzymsy, dobrze podświetlone odpowiednio umiejscowioną lampą – reflektorkiem. A gdy obok zegara stanie stylowa lampa, jej blask wydobędzie wszystkie jego walory.

Szczególnym rodzajem są zegary antyki z metalową obudową. To istne arcydzieła sztuki zegarmistrzowskiej i rzeźbiarskiej. Ich tarcze mają stylowy wykrój cyfr i pomysłowo zarysowane wskazówki. Podtrzymywane są przez sylwetki ludzi lub zwierząt odlane z brązu, mosiądzu a nawet ze srebra. Przedstawiają na przykład kobietę siedzącą na szezlongu, lub stojącą w malowniczej pozie. Bywają też zegary antyki, których tarcze podtrzymywane są przez sprężone do skoku charty, albo wsparte na grzbietach koni. Takie zegary pochodzą najczęściej z dawnych dworków szlacheckich, których właściciele lubowali się w polowaniach. Co zamożniejsi mieli zegary pozłacane. W dawnych domach mieszczańskich znajdowały się zegary z porcelany. Zdobiły je wizerunki pasterek, amorki i ręcznie malowane kwiaty. Takich cacek już się teraz nie spotyka. Miłośnicy dawnej sztuki zegarmistrzowskiej poszukują ich w sklepach z antykami i na giełdach staroci.

Zegary antyki są cennymi przedmiotami wielu kolekcji. Zbieracze starają się zdobywać jak najbardziej efektowne i unikatowe egzemplarze. Zamiłowani kolekcjonerzy mają nieraz ogromną ilość takich eksponatów i stale powiększają swoje zbiory. To bardzo przyjemne hobby. Przy okazji można się z nich dowiedzieć o stylu wcześniejszej epoki i panującej wówczas modzie. Zegary antyki to powiew historii we współczesnych czasach.

www.kopalniamarzen.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ