Mądre odchudzanie a weganizm

0
482
Mądre odchudzanie a weganizm

Wegetarianie to specyficzni ludzie. Ostatnimi czasy ich sposób żywienia urósł niemal do rangi ideologii. Niestety działa to na ich niekorzyść, bo każde zarzucanie zwykłych ludzi argumentami typu: bo ja wiem lepiej, jest nieskuteczne. Oczywiście zawsze warto dyskutować, rozważać różne opcje i możliwości. Jednak nawoływanie do niemal sekciarskiego uwielbiania danego stylu odżywiania jest niebezpieczne. Ludzi, którzy myślą, że dieta bezmięsna jest zdrowa i pozwoli stracić na wadze, to błąd. Źle robiona dieta wegańska może tylko zaszkodzić. W efekcie ludzie zamiast zastanawiać się nad tym, co robić żeby schudnąć zdrowo i mądrze, popadają w wegański trans, z którego trudno wybrnąć.

Argumenty przeciwników jedzenia mięsa nie zawsze trzymają się kupy. Często to są to puste frazesy powtarzane po prostu za innymi bez większego pomyślunku. Oczywiście zwrócenie uwagi na los zwierząt w hodowlach przemysłowych jest bardzo ważny. Ale często zaciemnia prawdziwe możliwości rozwiązywania takich problemów. Nie zawsze zrezygnowanie z mięsa to dobra droga.

Kolejny argument to twierdzenie, że hodowla zwierząt jest mniej ekonomiczna niż hodowla roślin. Niestety nie jest to prawda. Jeśli faktycznie będziemy przeliczać te ilości jeden do jednego to może się okazać, że te wartości różnią się na korzyść hodowli roślin. Ale to nie te ilości są tu istotne. Istotne jest to ile wartości odżywczych dostarczy nam dana ilość mięsa w stosunku do roślin. 10 g wątróbki to zdecydowanie więcej wartości odżywczej niż 10 g strączków. Porównywanie jest zatem nieuzasadnione.

www.chilimy.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ