Kreta – wakacje

0
631
Kreta - wakacje

Grecja jest ulubionym kierunkiem wakacyjnych wypraw Polaków. Od lat chętnie korzystamy z wypoczynku w kurortach położonych w Grecji kontynentalnej oraz na wyspach położonych na morzach oblewających półwysep Bałkański. Polacy wybierają najczęściej: Kos, Korfu, Zakyntos, Rodos i Kretę. Niezależnie od tego gdzie w Grecji zamierzamy wypoczywać wszędzie spotkamy bogatą bazę noclegową i gastronomiczną, liczne atrakcje turystyczne a nade wszystko niezwykłą gościnność miejscowej ludności.
Jeśli naszym wyborem będzie największa grecka wyspa Kreta – wakacje w tym miejscu na pewno będą niezapomnianą przygodą. W zależności od terminu wyjazdu poznamy różne oblicza tej wyspy. Latem panują tu upały – wyspa jest sucha, w wielu miejscach pozbawiona bujnej roślinności. Temperatura powietrza przekraczająca czterdzieści stopni jest zjawiskiem naturalnym. Latem na Krecie nigdy nie pada deszcz. Jeśli odwiedzimy wyspę wiosną, przeżyjemy największą przygodę estetyczną naszego życia. Już podczas lądowania na lotnisku w Heraklionie zobaczymy z góry wielokolorowy dywan złożony z kwiatów. Wiosną Kreta zakwita tysiącami barw – kwitnie wszystko: drzewa, krzewy, byliny, zioła. Zapach unoszący się nad wyspą jest zniewalający. Nad łąkami i polami unoszą się miliony pracowitych owadów, głownie pszczół. Kreta słynie z produkcji miodów z nektaru zebranego na kwitnących ziołach – miód tymiankowy należy do jednego z najsmaczniejszych i warto przywieźć go do domu jako pamiątkę z pobytu na Krecie.
Wiosenne krajobrazy zachwycają, a miłośnicy fotografii mają pole do popisu.
Zupełnie inna jest Kreta jesienią. Roślinność po upalnym lecie zaczyna korzystać z porannych porcji wilgoci i się odradza. Winnice i sady pełne są doskonałej jakości owoców. Pogoda nadal jest bardzo ciepła, bezdeszczowa, ale już nieupalna. Wybierając się na Kretę w październiku czy listopadzie na pewno przedłużymy sobie lato, bo nadal kąpiele morskie i słoneczne są możliwe.
Zimą na Krecie nie ma mrozów i śniegu. Częściej zdarzają się opady deszczu, a temperatura sięga kilkunastu stopni w ciągu dnia. Wybór wypoczynku na wyspie w okresie zimowym poleca się tym wszystkim, którzy chcą obejrzeć niezwykłe kreteńskie zabytki z okresu kultury minojskiej lub późniejszej antycznej bez przepychania się w tłumie zwiedzających i bez stania w długich kolejkach do kas muzealnych. Zimą na wyspie jest mało turystów – dla osób ceniących sobie spokój i ciszę to najlepszy termin na wizytę na Krecie.
Zwiedzanie wyspy warto zaplanować sobie jako kilka wycieczek. Warto wypożyczyć samochód lub skorzystać z usług lokalnych firm organizujących wycieczki. Zachodnio północna część wyspy to piękne miasta, porty, osobliwości przyrodnicze. Na zwiedzanie Heraklionu i położonego niedaleko niego Knossos potrzebny jest jeden dzień. Podróż do Agios Nicolaos, Chanii, Retimno to dzień kolejny. W tym dniu warto dotrzeć na zachód wyspy aby zobaczyć stanowiska żółwi morskich z rodziny Karetta. To jedyne miejsce w Europie, gdzie te gady się rozmnażają w warunkach naturalnych.
Wschodnia część wyspy to przede wszystkim region Sitia, który słynie z produkcji oliwek i oliwy. Znawcy tematu twierdzą, że to najlepsza oliwa na świecie.

www.mojpodroznik.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ