Czym jest średnia arytmetyczna

0
609
Czym jest średnia arytmetyczna

Każdy z nas w szkole uczył się matematyki i na pewno spotkał się z pojęciem średnia arytmetyczna. Jeżeli ktoś nadal nie wie co to jest średnia arytmetyczna, to śpieszymy z pomocą. Otóż, jest to bardzo przydatne w codziennym życiu równanie matematyczne, które pozwala na poznanie przeciętnych wartości różnych czynników. W matematycznym języku pojęcie to wyjaśniane jest tak: suma wszystkich liczb (z danego zbioru), podzielona przez ich ilość. Średnią arytmetyczną warto zobrazować na przykładzie: dziecko w szkole zbiera oceny przez cały semestr. Często bywa tak, że dostaje same piątki, ale nie raz trafi się trójka, a nawet jedynka. Jaką zatem ocenę nauczyciel powinien wystawić dziecku na świadectwie szkolnym? W tym momencie należy obliczyć średnią arytmetyczną, czyli dodać do siebie wszystkie oceny i podzielić przez ich ilość.
Jakie inne zastosowania ma średnia arytmetyczna?
Bardzo często korzystają z niej statystycy, zajmujący się badaniem rynku. Średnia arytmetyczna jest niezastąpiona podczas badań zachowań społeczeństwa czy też opisywania zmiennych takich jak wiek, wzrost, zarobki. Dzięki umiejętności policzenia tej wartości, mamy wiedzę na temat średnich zarobków w kraju lub w konkretnym zakładzie pracy.
Średnia arytmetyczna ma też swoje wady – nie zawsze możemy z niej skorzystać. Przy bardziej zaawansowanych obliczeniach sięgamy po inne statystyki, np. po średnią ważoną, która w przeciwieństwie do arytmetycznej nie traktuje wszystkich wartości zmiennej jako tak samo ważnych. Ale to już temat na osobny artykuł.

www.normalsi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ