Występują na świecie cząsteczki, które są bardzo pospolite i otaczają nas z każdej strony. Mamy z nimi do czynienia na co dzień, choć nie mamy o tym pojęcia, że nas otaczają. Jednymi z najpospolitszych cząsteczek otaczających nas i oddziałujących na nasz życie są fotony. Z fotonami mamy styczność zawsze, gdy w zjawisku biorą udział fale elektromagnetyczne, czyli jest to nawet zwykły strumień światła, ponieważ strumień ten to nic innego jak mknące w przestrzeni fotony. Spotykamy się z nimi także, gdy podgrzewamy jedzenie w mikrofalówce, słuchamy radia czy po prostu patrzymy i oglądamy świat swoimi oczami.
W takim razie co to jest foton?
Foton jest specyficzną i wyjątkową cząsteczką bowiem nie tworzy materii, jest bezmasowy, a jednak odgrywa dużą rolę w otaczającej nas przestrzeni. Stanowi konieczny składnik fizycznej rzeczywistości. Są one nośnikami światła, a jak wiadomo światło nie ma masy. Jedynie bardzo zaawansowana technologia jest w stanie uchwycić pojedyncze cząsteczki fotonów, w innych przypadkach jest to niemożliwe. Poruszają się z prędkością światła, w próżni są w stanie pokonać odległość wielu miliardów lat świetlnych.Pomimo, że uważa się iż każde promieniowanie ma taką samą naturę, to energia fotonów jest zmienna. W zależności od od energii jaką niosą cząsteczki, promienia które tworzą mają inną nazwę. Wyróżniamy promieniowanie: gamma, rentgenowski, nadfioletowe, światło widzialne, podczerwień, mikrofale, fale radiowe. Kolejną wyjątkową cechą fotonu jest to, że czas dla niego nie istnieje. Fotony nie starzeją się, a sama przestrzeń w jakiej istnieją jest po prostu skurczona.
Takie cząsteczki otaczają nas na co dzień, bezmasowe nośniki światła, dla których czas nie ma kompletnie żadnego znaczenia, a my ich nie dostrzegamy.