Bezpieczna jazda

0
651
Bezpieczna jazda

W Polsce żyje się coraz lepiej, jeżdżą coraz lepszymi samochodami, mają coraz więcej pieniędzy,. A co za tym idzie po drogach jeździ coraz więcej aut. w zeszłym roku na drogach miało miejsce ponad 40 tysięcy wypadków, co daje 3,2 % więcej wypadków niż rok wcześniej. Aż 16 % wypadków zostało spowodowane nieprawidłowym stanem technicznym pojazdu, a zwłaszcza słabym stanem ogumienia. Tak jak widzimy statystyki nie są zbyt dobre. Oznacza to, że chyba nie wszyscy wiedzą jak ważny jest techniczny stan pojazdu którym poruszamy się po drogach.

Więc jak zapobiegać takiemu stanowi rzeczy?

Samochód to bardzo skomplikowane urządzenie, silnik, układ hamulcowy, układ kierowniczy, zawieszenie. Wszystkie podzespoły muszą być sprawne w 100 % aby bezpiecznie poruszać się po drogach i nie stwarzać zagrożenia nie tylko dla siebie samego ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Wszystkie płyny powinny być na bieżąco uzupełniane, tak samo jak powinniśmy regularnie odwiedzać mechanika aby kontrolować zużycie części i w odpowiednim czasie dokonać niezbędnych wymian. Silnik pracuje cały rok tak samo, inne układy też natomiast opony są wymieniane. Od tego jakie posiadamy opony zależy nasze bezpieczeństwo. Innych opon używa się w miesiące gdy na drodze nie leży śnieg a inne gdy możemy go tam spotkać. Równie ważne co rodzaj opon jest ciśnienie jakie powinno panować w oponie.

Jakie ciśnienie w oponach na poszczególne pory roku?

Producent każdego samochodu proponuje nam jakie ciśnienie powinniśmy mieć w oponach, informację znajdziemy zazwyczaj na wewnętrznej stronie klapy zabezpieczającej wlew paliwa do pojazdu. Zimową porą ciśnienie w oponach powinno być niższe niż w miesiące letnie, ponieważ możemy spotkać na drodze śnieg bądź lód. Dużo gorzej kieruje się samochodem jeśli ciśnienie panujące w oponach jest za wysokie. Jeśli temperatura się podniesie powinniśmy zwiększyć ciśnienie panujące w oponach, zaoszczędzimy wtedy na paliwie.

Ciśnienie jest bardzo ważne, musi być odpowiednio dobrane do samochodu jak i panujących na drodze warunków atmosferycznych.

www.4emotion.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ