Zakażenie grzybicze paznokci

0
1026
Zakażenie grzybicze paznokci

Zakażenia grzybicą stanowią około połowę wszystkich występujących schorzeń paznokci. Grzybica paznokci to w większym stopniu problem palców stóp, niż dłoni. Ponieważ paznokcie stóp są słabiej ukrwione, znajdują się w ciepłym, ciemnym, wilgotnym środowisku, czyli butach. Grzybicy często towarzyszy też infekcja grzybicza stóp, czy pachwin.
Najczęściej grzybice wywołują dermatofity oraz grzyby drożdżopochodne. Zakażenie może nastąpić drogą bezpośrednią od osoby chorej lub za pośrednictwem przedmiotów zainfekowanych.

Przyczyny grzybicy

Czynniki sprzyjające grzybicy możemy podzielić na środowiskowe, czyli wilgoć i wysoka temperatura, nieprzewiewne buty i skarpetki, zaniedbanie higieny, czy dieta bogata w węglowodany, a uboga w witaminy. Kolejne czynniki to czynniki wrodzone, takie jak nadpotliwość, choroby: łuszczyca, liszaj płaski, zaburzenia rogowacenia oraz brak odporności.
Ostatnimi czynnikami są czynniki nabyte, do których należą mikrourazy, cukrzyca, AIDS, zaburzenia krążenia, infekcje, czy choroby nowotworowe.

Rodzaje grzybicy

Grzyby, które mogą zainfekować skórę to:
– dermatofity (Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton)
– drożdżaki i grzyby drożdżopochodne (Candida)
– pleśniowce

Grzybica dermatofitowa jest najbardziej popularną odmianą grzybicy płytki paznokciowej. Podstawowymi objawami, które mogą na nią wskazywać są:
– kruchość, łamliwość paznokci
– utrata przejrzystości płytki
– pogrubienie płytki
– onycholiza
– rogowacenie podpłytkowe
– pojawia się siatka poprzeczna

Grzybica wywołana przez drożdżaki jest na drugim miejscu, jeżeli chodzi o częstość występowania. Na ten typ grzybicy narażone są osoby, których praca jest związana z częstym moczeniem rąk. Nieprawidłowo wykonany manicure też może być przyczyną rozwinięcia się grzybicy paznokci. Typowymi objawami drożdżycy są:
– obrzęk, zaczerwienie, oraz ból wałów paznokciowych
– pogrubienie płytki
– wydzielina ropna
– utrata przejrzystości płytki
– kremowo-żółte zabarwienie paznokci
– poprzeczne pobruzdowanie płytki
– całkowite, lub częściowe zniszczenie paznokcia
– zniszczenie obrąbka

Ostatnim rodzajem grzybicy jest pleśnica paznokci, najrzadziej spotykana odmiana. Zazwyczaj dotyczy paluchów stóp i  płci żeńskiej. Wywołana jest przez grzyb pleśniowy. Charakteryzuje się:
– rogowaceniem podpłytkowym
– brakiem stanu zapalanego w obrębie wałów paznokciowych
– biało-żółtymi pasami, które są szersze od strony wolnego brzegu.

Jeżeli zauważyliśmy niepokojące zmiany na naszych paznokciach, najlepiej udać się do dermatologa, następnie on zleci nam specjalistyczne badanie. Pomoże ono nam ustalić z jakim problemem mamy do czynienia.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ