NA CZYM POLEGA DIETA ENDOMORFIKA?

0
1403
dieta endomorfika

Dietetycy dzielą różne sylwetki na trzy podstawowe typy – mezomorficzną, ektomorficzną i endomorficzną.

*Osoby z sylwetką mezomorficzną nawet przy nie dużym treningu wyglądają bardzo dobrze. Posuadają szybki i wydajny metabolizm, z łatwością przychodzi im spadek wagi oraz również budowa tkanki mięśniowej. Mają one szerokie biodra i wąskie talie.

*Osoby należące do drugiej grupy to ektomorficy, jest to przeciwieństwo endomorfików. Cechuje ich niska waga ciał, smukła postura i długie kończyny. Posiadają szybki metabolizm, który sprawia, że nie gromadzi się im tkanka tłuszczowa. Dodatkowo mają niski poziom tkanki mięśniowej.

*Endomorficzny typ sylwetki mają osoby, które posiadają zarówno potężną budowę ciała, jak również bardzo powolny metabolizm. Z łatwością gromadzeni się u nich tłuszcz, zwłaszcza w okolicach brzucha. Warto wiedzieć, że zbyt nadmierna ilość tłuszczu wokół narządów wewnętrznych może doprowadzić do chorób serca i cukrzycy. Osoby takie cechują łatwe budowani masy mięśniowej.

zasady diety dla endomorfika - co jeść

Założenia diety

Bardzo ważne jest, aby osoby o endomorficznej budowie ciała mieli bardzo dobrze dobraną dietę. Powinny ograniczać spożywanie węglowodanów, a do codziennego żywienia powinni włączyć produkty pełnoziarniste. Dodatkowo powinny zwiększyć spożycie ryb, które są bogatym źródłem kwasów Omega 3, a także chudego mięsa, najlepiej drobiu.

Na czym polega dieta endomorfika?

Menu endomorfików powinno być bogate w warzywa i owoce. Powinny również spożywać surowe owoce i warzywa. Osoby te powinny też zmniejszyć ilość produktów mlecznych, takie jak sery żółte, śmietanę czy lody. Wiadome jest, że podstawą każdej diety jest woda, i tutaj też należy pić jej bardzo dużo.

Rotacja węglowodanów – ciekawa alternatywa

Wiemy już, że dla zdrowej sylwetki endomorfika poważnym zagrożeniem są węglowodany. Dlatego powinniśmy ograniczyć spożycie węglowodanów prostych. Warto jest pamiętać, że osoba o tym typie sylwetki ma skłonności do nadwagi. Bardzo często również, nie pomagają im diety, a jeśli nawet uda im się schudnąć to narażone są na efekt jo-jo.

Czy da się walczyć z genetyką? A może to tylko walka z wiatrakami?

Endomorfik jest osobą bardzo mało podatną na diety odchudzające. Dlatego bardzo ważne jest, aby trwać w postanowieniu i utrzymać zdrową dietę. Nie znaczy to absolutnie, że na siłę musimy przemęczać się i głodzić. Bez sensu jest taka walka na dłuższą metę, tylko nas wykończy. Zamiast zamartwiać się o swój wygląd i walczyć, najlepiej będzie zaakceptować siebie. Powinniśmy spokojnie  dostosować dietę i plan treningowy, tak aby być zadowolonym ze swojego wyglądu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ