Jak zostać protetykiem słuchu?

0
4022

Protetyk słuchu to specjalista w rehabilitowaniu słuchu za pomocą aparatów słuchowych. W celu postawienia diagnozy wykonuje badania, korzystając z profesjonalnego sprzętu. Musi posiadać wiedzę medyczną na temat procesu słyszenia. Nie jest jednak lekarzem – nie może wprowadzać terapii farmakologicznej i przeprowadzać zabiegów.

Szacuje się, że około 300 mln ludzi na całym świecie ma problemy ze słuchem. W 90% przypadków ubytki słuchu wymagają stosowania aparatu poprawiającego jakość słyszenia. Zawód protetyka słuchu jest obecnie coraz bardziej ceniony zarówno w Polsce, jak i za granicą. Aby go wykonywać nie wystarczy jednak zdobyć wiedzę przedmiotową – trzeba wykazać się także dobrym słuchem muzycznym, odpowiednimi kompetencjami osobowościowym oraz zdobyć doświadczenie.

Protetyk słuchu – studia wyższe

Protetyka słuchu to obecnie prężnie rozwijająca się dziedzina wiedzy. Wiele uczelni wyższych w Polsce oferuje tę specjalizację w ramach kierunków związanych z akustyką, audiofonologią czy zdrowiem publicznym. Na większości uczelni adeptów obowiązuje test praktyczny ze słuchu muzycznego. W toku nauki student uzyskuje wiedzę z zakresu akustyki, audiometrii wymowy, otoplastyki, ochrony słuchu oraz przeprowadzania badań metodami obiektywnymi i subiektywnymi. Dodatkowo prowadzone są kursy z zakresu umiejętności miękkich, przydatnych przy wykonywaniu zawodu – jest to praca z pacjentami. Absolwenci znajdują zatrudnienie w poradniach audiologicznych. Samodzielnym protetykiem słuchu można zostać po przepracowaniu dwóch lat w zawodzie. Uczelnie wyższe oferują także studia podyplomowe z protetyki słuchu.

Protetyk słuchu – szkoły policealne i kursy

Zawód protetyka słuchu można zdobyć także w ramach dwuletnich policealnych studiów zawodowych, kończących się Państwowym Egzaminem Potwierdzającym Kwalifikacje Zawodowe. Instytut Patologii i Fizjologii Słuchu organizuje kurs protetyki słuchu, który obejmuje co najmniej 108 godzin dydaktycznych i kończy się uzyskaniem tytułu mistrza. Zakres przedmiotowy jest podobny jak w przypadku studiów wyższych, zazwyczaj nie obejmuje jednak kształcenia umiejętności miękkich. Kandydatów również zazwyczaj obowiązuje test słuchu muzycznego. Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem: Protetyk Słuchu – swiatsluchu24.pl

Charakterystyka zawodu

Należy pamiętać, że zawód protetyka słuchu to przede wszystkim praca z ludźmi. Dlatego też, aby dobrze wykonywać to zajęcie, trzeba mieć odpowiednie kompetencje osobowościowe. Bardzo ważna jest wyrozumiałość w stosunku do pacjenta i nastawienie na jego korzyści. Na pewno nie jest to łatwa praca, ale zdecydowanie satysfakcjonująca, jeśli lubimy pomagać innym. Pacjentami protetyka słuchu są osoby w różnym wieku – najczęściej starsze i małe dzieci. To grupy, do których trzeba umieć dotrzeć i zdobyć ich zaufanie. Praca z małymi dziećmi wymaga odpowiednich modyfikacji badań subiektywnych. Tym samym nie każdy protetyk słuchu jest w stanie właściwie zbadać i zdiagnozować dziecko. Właściwe rozpoznanie jest bardzo ważne, dlatego też czasem lepiej skierować małego pacjenta do bardziej doświadczonego specjalisty. Nie jest to równoznaczne z brakiem wiedzy czy kompetencji protetyka słuchu, często jest to po prostu brak możliwości – nie każdy sprzęt pozwala na dostosowanie metod badania do wieku pacjenta.

Zawód protetyka słuchu nie jest dobrą propozycją dla osób, które nie lubią się kształcić. Jest to profesja, która wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy. Technologia w aparatach słuchowych ustawicznie się rozwija – aby zaproponować pacjentowi najkorzystniejsze rozwiązanie, trzeba być na bieżąco.

[Głosów:10    Średnia:2.8/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ