Aromaterapia – jakie są jej zalety?

0
733
olejki eteryczne

Aromaterapia to nic innego, jak ‚leczenie zapachem’. Podczas takiej terapii wykorzystuje się olejki eteryczne. Głównym zadaniem aromaterapii jest poprawa samopoczucia i nastroju. Aromaterapia przynosi, również korzyści zdrowotne. Niektóre zapachy mają właściwości uspokajające, ułatwiające zasypianie oraz antydepresyjne.

Właściwości aromaterapii

W zależności od tego, jaki olejek eteryczny zastosujemy, dolegliwości mogą się zmniejszyć. Każdy olejek eteryczny ma swoje właściwości.
Które olejki są najczęściej wykorzystywane?

olejek różany – jest szczególnie polecany kobietom, ponieważ łagodzi dolegliwości związane z okresem menstruacyjnym,

olejek lawendowy – posiada właściwości uspokajająco-odprężające. Zalecany do aromaterapii u osób, które dopadła depresja i problemy ze snem.

olejek z drzewa herbacianego – pomocny podczas nawracających infekcji, idealny do inhalacji.

Aromaterapia - jakie są jej zalety?

olejek pomarańczowy – dodaje energii, ale również łagodzi objawy depresji, napięcie nerwowe oraz bezsenność.

olejek z eukaliptusa – posiada właściwości bakteriobójcze, kojące i orzeźwiające. Zbawienny podczas infekcji dróg oddechowych, można połączyć go z olejkiem z drzewa herbacianego.

Rodzaje aromaterapii

Aromaterapie można przeprowadzić w różny sposób. Olejki eteryczne można użyć w formie:

  • masażu, olejek eteryczny należy połączyć z dowolnym olejem roślinnym, taką mieszanką można nacierać ciało.
  • inhalacji, do miski z gorącą wodą należy dodać kilka kropli olejku eterycznego, następnie pochylić się i przykryć głowę ręcznikiem. Takie inhalacje działają dezynfekująco na drogi oddechowe, dodatkowo ułatwiają udrożnić nos.
  • kominka zapachowego, potrzebny jest kominek do rozpuszczania wosków zapachowych. Jednak zamiast wosku, tym razem należy nalać ciepłą wodę i dodać kilka kropli olejku eterycznego, w środku kominka pod spodem miseczki z wodą i olejkiem, należy ustawić zapaloną świeczkę. Zapach pięknie będzie się unosił w całym pomieszczeniu.
  • kompresu, szklankę napełniamy do połowy ciepłą wodą, dodajemy kilka kropli olejku, następnie bierzemy gazik i staramy się go nasączyć mieszanką. Taki gazik przykładamy do chorego miejsca.

Przeczytaj też: Akcesoria do pielęgnacji twarzy

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Redakcja SzafaMamy.pl

Pasjonuje się modą, urodą i zdrowym odżywianiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ